Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
4 zastosowań żywicy epoksydowej i poliuretanowej, które udowodnią ci jak niezwykły jest to materiał
Żywica epoksydowa i poliuretanowa to niezwykły materiał, który charakteryzuje się wszechstronnością zastosowania, intrygującym wyglądem i długą listą odporności na uszkodzenia. Mimo coraz częstszego stosowania jej do wielu różnych przedsięwzięć wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie można odnaleźć ten wyjątkowy, a zarazem pospolity materiał. Oto 5 różnych zastosowań żywicy, o których możecie nie wiedzieć:
-
Posadzki polimerowe
Mimo tego, że są one obecnie w coraz większej liczbie miejsc, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawierzchnie, po których się poruszają w centrach handlowych, garażach podziemnych, szkołach, szpitalach i wielu innych pomieszczeniach – to właśnie posadzki polimerowe wykonane przy użyciu żywicy. Czemu posadzki polimerowe zaczynają dominować w przemyśle, przestrzeni publicznej i prywatnej? Bo są niezwykle praktyczne. Żywica jest bardzo odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, obtarcia, środki chemiczne, wilgoć, jak i wiele innych czynników, ale jest również łatwa do czyszczenia i po prostu ładna z wyglądu. Bez względu czy mówimy o perfumerii w galerii handlowej, czy przydomowym garażu, korzyści, jakie oferują posadzki polimerowe, są zbyt duże, by przejść obok nich obojętnie.
-
Wyrób biżuterii
Rzadko słyszy się o materiale, który może posłużyć za naszyjnik, jak i posadzkę polimerową. A jednak wyrób biżuterii z żywicy staje się bardzo popularny, również dzięki możliwości samodzielnego wykonywania jej w domowym zaciszu. To, co nadało rozpędu żywicznej biżuterii to również jej możliwości konserwacyjne. Na przykład przepiękny, kolorowy jesienny liść, zanurzony na stałe w żywicy i przerobiony na kolczyki, mimo upływu czasu wciąż będzie wyglądał równie kolorowo i świeżo. Umożliwia to nie tylko wykorzystanie ulotnego piękna natury w wyrobie biżuterii, ale daje możliwość zachowania personalnych pamiątek na stałe. Na przykład kolczyki, pierścionki czy naszyjnik wykonane z kwiatów wchodzących w skład bukietu ślubnego mogą być niezwykle cenne po upływie nawet kilkudziesięciu lat, gdy nadal pozostaną nienaruszone wewnątrz żywicy.
-
Meble
Wykonane z żywicy blaty kuchenne, stoły czy stoliki na kawę mogą być nie tylko odporne, ale i znacznie ciekawsze od tych, jakie możesz znaleźć w typowym sklepie z meblami. Dzięki możliwości łączenia żywicy z innymi materiałami można stworzyć tak niezwykłe kreacje, jak „River Table”, który łączy nieregularny kształt drewna z błękitną żywicą, bądź też stół barowy wykonany z setek kapsli po najlepszych gatunkach piwa. Możliwości są praktycznie nieograniczone!
-
Obrazy i rzeźby
W jaki sposób ten sam materiał może być używany do malowania obrazów i robienia rzeźb? Takie zastosowania możliwe jest dzięki temu, że żywica znajduje się z początku w płynnej formie, a następnie w stałej. Umożliwia to zarówno malowanie przy pomocy płynnej żywicy, jak i robienie przy jej pomocy odlewów rzeźb. Wielu artystów rozpoczęło przed laty eksperymentowanie z żywicą, a dziś wielu z nich specjalizuje się w dziełach wykonanych z żywicy epoksydowej. Oczywiście obrazy i rzeźby to nie jedyne projekty artystyczne wykonane przy użyciu żywicy.
Nie są to oczywiście wszystkie zastosowania żywicy. Stosowana jest ona również w produkcji łodzi, elektronice i wielu innych dziedzinach. Sam fakt zastosowania żywicy epoksydowej, polimerowej i elastycznej do tak różnych przedsięwzięć doskonale pokazuje to, jak skuteczny jest to materiał i jak chętnie sięgają po niego specjaliści z różnych dziedzin.
Posadzki poliuretanowe w wersji artystycznej
Nie każdy wie o tym, że posadzki polimerowe doskonale nadają się do tworzenia artystycznych powierzchni: wielokolorowych, imitujących szlachetne materiały wykończeniowe czy nawet tych o niestandardowym designie. Żywice polimerowe pozwalają na tworzenie między innymi posadzek przypominających podłogi z betonu architektonicznego, piaskowca, granitu czy marmuru. Prócz imitacji kamiennych z żywic poliuretanowych, pokusić można się o użycie ich do tworzenia mozaik, kolorowych smug i cieni, a także wzorów 3D!
Do wymyślnych aranżacji warto wykorzystać nie tylko elastyczne, dwukomponentowe żywice, ale także ozdobne posypki z kruszywa kwarcowego. Przy tworzeniu posadzek artystycznych z poliuretanu, można również zastosować kolorowe płatki w technologii TECHNIART FLOOR SYSTEM.
Żywice polimerowe – co warto o nich wiedzieć?
Termin żywic poliuretanowych, epoksydowych, a nawet odlewniczych, bywa mylnie kojarzony. Podkreślić należy, że każdy typ materiału ma inne właściwości, mimo stosunkowo podobnego zastosowania. Doskonałym tego przykładem są żywice polimerowe, które zalicza się głównie do produktów doskonale sprawdzających się w miejscach z kontaktem z wodą czy wilgocią. Takie materiały – najczęściej jednoskładnikowe – nie są zatem przeznaczone do tworzenia posadzek, ale do uszczelniania rys i pęknięć np. na tarasach, balkonach czy w garażach. Żywice polimerowe to również doskonałe produkty do przygotowywania hydroizolacji poziomych. Nie mogą one jednak zastąpić odpowiedników poliuretanowych i epoksydowych przy tworzeniu posadzek! Te powinno się tworzyć tylko ze sprawdzonych systemów żywicznych o określonych parametrach technicznych.
Jeśli chodzi o same prace remontowe, zamiast żywicy polimerowej warto używać dwukomponentowej, tiksotropowej masy szpachlująco-klejącej na bazie żywicy epoksydowej. Stworzona została ona do wykonywania szybkich napraw podłoża, w tym do uzupełniania ubytków w powierzchniach betonowych oraz żelbetowych.