Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Ozdoby z żywicy epoksydowej – jak je wykonać?
Żywica epoksydowa to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie. Aczkolwiek znajduje coraz większe zastosowanie również w branży biżuteryjnej. Z żywicy można tworzyć przepiękne kompozycje, które zachwycają. Tak naprawdę stworzenie ciekawych propozycji nie jest trudne. Lubisz zabawę z tego typu atrybutami? Przedstawimy Ci w kilku krokach jak stworzyć unikalne ozdoby.
Co to jest żywica epoksydowa?
A więc przyjrzyjmy się bliżej, czym tak naprawdę jest żywica. Jest to syntetyczny materiał, który składa się z jednego lub dwóch składników. Najczęściej są to polifenole, oligomery oraz epichlorohydry. Rzadziej są to poligikole. Po zmieszaniu masa przekształca się w sztuczne tworzywo. Żywice są bardzo odporne na różnego rodzaju zarysowania i uszkodzenia.
Jak stworzyć unikalne ozdoby?
Na początek należy zakupić syntetyczną żywicę epoksydową. W zestawie znajdują się dwa komponenty: żywica oraz utwardzacz, w płynnej formie. Następnie warto wybrać roślinę, którą chcielibyśmy umieścić. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby była zupełnie sucha – w innym wypadku mogłaby spleśnieć. Można również wybrać inny atrybut do zatopienia, np. koraliki. Inwencja twórcza należy do Ciebie. Zaopatrz się również w kaboszony (na kolczyki) oraz parę większych (na naszyjniki). Musisz posiadać także szablon modelarski.
Wykonanie formy:
- Przygotuj stanowisko pracy. Zabezpiecz stół papierem. Zaopatrz się w gumowe rękawice.
- Znajdź suchą tackę, która posiada plastikowe równe dno.
- Nie permanentnym klejem przyklej kabaszony, do dna foremki.
- W między czasie wymieszaj silikon z katalizatorem, zgodnie z instrukcją otrzymaną od producenta.
- Zalej silikonem kabaszony na tacce.
- Następnie poczekaj około dwudziestu czterech godzin na to, aby silikon zastygł. Po odczekaniu odpowiedniego czasu stanie się twardy, ale elastyczny. Dzięki temu będzie można wyłuskać z niego kabaszony.
Zatapianie żywicy
- Na stanowisku pracy wymieszaj żywicę wraz z utwardzaczem. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń zawartych na opakowaniu.
- Żywica stanie się lejąca i znacznie gęstsza niż woda. Początkowo zapełnij formy do połowy.
- Na wylanej żywicy ułóż elementy, które chcesz w niej zatopić. Posłuż się wykałaczką, aby je lekko wcisnąć do środka. Następnie dolej resztę żywicy, która pozostała i zapełnij całość formy.
- Pamiętaj, aby wylewać żywicę bardzo powoli, tak, aby tworzyło się jak najmniej bąbelków. Aczkolwiek jeśli mimo wszystko się pojawią – przebij je wykałaczką.
- Następnie przykryj zalaną formę, aby zapobiec przyklejaniu się kurzu. Zapewnij również niewielki dostęp powietrza.
- Żywica wraz z upływem czasu zaczyna się kurczyć. Z tego względu zaglądaj do niej co jakiś czas i w razie potrzeby, gdyby kabaszony zaczynały wystawać – dolej jej więcej.
- Po upływie odpowiedniego czasu wyjmij ozdoby.
- Kolejno przyklej kabaszon w bazę.
- Gotowe!
Oryginalne ozdoby
Ozdoby z żywicy epoksydowej są unikatowe. Biżuteria z zatopionymi roślinami symbolizuje naturalne piękno. Fakt, że każdy zamknięty w nich kwiat lub roślina, ma swoją własną historię sprawia, ze staje się bardzo oryginalna i pożądana. Ponadto wykonanie jej samemu tworzy dodatkową wartość. Tego typu biżuteria świetnie sprawdzi się na prezent. Przecież te, wykonywane samodzielnie, do których wkładamy całe swoje serce, doceniane są w największym stopniu. Warto więc spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób z żywicy. Jeśli jednak uważasz, że nie posiadasz odpowiednich umiejętności oraz cierpliwości zawsze możesz skorzystać z gotowych produktów. Decyzja należy do Ciebie.