Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Fluorescencyjna żywica epoksydowa – wiedza w pigułce
Żywica epoksydowa daje bardzo wiele możliwości. Niesamowite atrybuty sprawiają, że korzysta z niej wiele branż. Największą popularnością cieszy się jednak klasyczna, bezbarwna żywica, a niewiele osób wie, że można dodawać do niej rozmaite pigmenty. Właśnie dzięki nim istnieje możliwość stworzenia takiego produktu, jak fluorescencyjna żywica epoksydowa. Czym się ona charakteryzuje?
Artykuł porusza następujące tematy:
- Czym jest fluorescencyjna żywica epoksydowa?
- Barwnik fluorescencyjny a żywica epoksydowa
- Jak stworzyć fluorescencyjną żywicę epoksydową?
- Zastosowanie fluorescencyjnej żywicy epoksydowej
Czym jest fluorescencyjna żywica epoksydowa?
Żywica epoksydowa fluorescencyjna to połączenie dwóch elementów: bezbarwnej żywicy epoksydowej oraz barwnika fluorescencyjnego. Pierwszy składnik jest rodzajem żywic syntetycznych. Po utwardzeniu staje się nierozpuszczalny i niezwykle przyczepny do niemal każdego podłoża (m.in. do betonu, drewna, szkła, granitu czy marmuru). Dodatkowo cechuje się przejrzystością i odpornością na promienie słoneczne. Fluorescencyjny pigment do żywicy epoksydowej jest natomiast substancją, która sprawia, że odlew ma zjawiskowy, świecący w ciemności kolor. Intensywność zabarwienia wzrasta pod wpływem promieni UV. Barwniki fluorescencyjne nie potrzebują jednak nieustannego naświetlania. Nie są także toksyczne ani łatwopalne.
Barwnik fluorescencyjny a żywica epoksydowa
Istnieje bardzo wiele barwników do żywicy epoksydowej. Także te fluorescencyjne dostępne są w różnych kolorach. Jednak część osób pewnie zastanawia się, czy ich połączenie z żywicą wpływa negatywnie na jej właściwości. Fakty są takie, że fluorescencyjna żywica epoksydowa jest równie wytrzymała, jak ta bezbarwna. Żadne z jej cech nie ulegają pogorszeniu. Zmienia się jedynie barwa, dlatego z pewnością można stwierdzić, że połączenie to jest całkowicie bezpieczne. Zarówno w użytku wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
Jak stworzyć fluorescencyjną żywicę epoksydową?
Barwnik fluorescencyjny i żywicę epoksydową należy łączyć dopiero tuż przed jej zastosowaniem. Nie powinno barwić się jej na zapas. Dodatkowo idealnym rozwiązaniem będzie wcześniejsze wymieszanie żywicy z utwardzaczem. Dodanie pigmentu najlepiej wykonać dopiero po tej czynności. Oczywiście całość należy dokładnie wymieszać, aby barwnik rozprowadził się równomiernie. Dobrym pomysłem jest także przeprowadzenie wstępnej próby na małej ilości żywicy. Dzięki temu łatwiej będzie dostosować proporcje. Opary podczas przygotowywania fluorescencyjnej żywicy epoksydowej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Nie można więc zapomnieć o zachowaniu szczególnej ostrożności i korzystaniu z ubrań ochronnych (w tym maski i okularów).
Zastosowanie fluorescencyjnej żywicy epoksydowej
Barwnik fluorescencyjny w żywicy epoksydowej wpływa przede wszystkim na aspekt wizualny, dlatego zastosowanie będzie miał tam, gdzie zwraca się uwagę głównie na wygląd. W pierwszej kolejności przychodzą więc na myśl elementy biżuterii. Bransoletki czy pierścionki ze świecącą, kolorową żywicą mogą wyglądać naprawdę unikatowo. Żywica epoksydowa fluorescencyjna znakomicie sprawdzi się także w branży reklamowej. Zdecydowanie może ona zastąpić wszelkiego rodzaju neonowe szyldy, które zachęcają do skorzystania z oferty danej marki. Żywica jest na dodatek o wiele tańszym rozwiązaniem, które zapewnia równie dobre efekty oświetleniowe. Ciekła forma sprawia, że można wykonać z niej naprawdę wszystkie kształty (nawet litery).