Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Biżuteria DIY
Dziś pokrótce omówimy domowe sposoby na to, jak zrobić biżuterię z drewna i żywicy. Za pomocą kawałków drewna i epoksydowej masy żywicznej możemy wyczarować prawdziwe cuda, a jedyne czego potrzebujemy to odrobina wolnego czasu oraz kawałek miejsca, gdzie będziemy mogli pracować. Krok po kroku pokażemy, w co należy się zaopatrzyć oraz jakich błędów unikać, a także jak powinniśmy się przygotować do pracy.
Od czego zacząć domowy wyrób biżuterii z drewna i żywicy?
Najważniejszy jest pomysł, który jest kluczem do sukcesu. Nieistotne jest, czy wpadniemy na niego przeglądając zdjęcia w Internecie, lub zauważając efektowną ozdobę u mijanej na ulicy osoby – każdy sposób jest dobry. Być może pomysł na oryginalną biżuterię po prostu sam przyjdzie nam do głowy lub szukamy efektownego dodatku do nowej bluzki czy sukienki – grunt, że mamy zarys projektu. Teraz najlepszym sposobem będzie go nanieść na kartkę papieru i zabrać się za przygotowywanie miejsca pracy i zakup niezbędnych materiałów.
Idziemy na zakupy
By wykonać ozdoby metodą DIY, potrzebujemy kilku niezbędnych rzeczy – poniżej prezentujemy pełną listę:
- opakowanie żywicy epoksydowej wraz z utwardzaczem,
- barwniki – jeśli mamy zamiar nadać masie żywicznej koloru,
- silikonowe pojemniki do mieszania składników najlepiej z miarką,
- drewniane patyczki do mieszania,
- ozdoby i elementy, którymi chcemy ozdobić naszą biżuterię,
- silikonowe formy wisiorków, pierścionków, bransolet itp.
Miejsce do pracy
Ze względu na konieczność dużej dozy precyzji podczas wykonywania biżuterii potrzebny nam będzie dobrze oświetlony blat lub stół oraz odpowiednia wentylacja. Zapach żywicy epoksydowej jest dość intensywny i ważne jest, by masa szybko zasychała, stąd konieczność dobrej cyrkulacji powietrza. Zadbajmy też o własne bezpieczeństwo, więc każdorazowo przy pracach DIY zaopatrzmy się w silikonowe rękawiczki oraz okulary i maskę dla ochrony twarzy. Pamiętajmy też o odzieży roboczej, za którą z powodzeniem posłuży stara koszula i znoszone spodnie – plamy z żywicy epoksydowej są bardzo trudne do usunięcia, ponieważ głęboko wnika w materiał.
Rady dla początkujących
Zapewne każdy z nas widział efektowne ozdoby z żywicy epoksydowej, w których żywe kwiaty są zatopione w kolorowej masie, przybierając kształt efektownych wisiorków lub bransolet – to jednak ozdoby dla bardziej zaawansowanych domowych jubilerów. Oczywiście łączenie naturalnych materiałów z masą jest doskonałym pomysłem, więc proponujemy zacząć od wykonania biżuterii z żywicy i drewna. Drewniane elementy zatopione wewnątrz naszych ozdób wpisują się idealnie we wszelkie Eko trendy i są doskonałym dodatkiem do niemal każdej stylizacji. Co równie ważne biżuteria z żywicy i drewna jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, więc jest doskonałym sposobem na oryginalny prezent.
Na co uważać podczas robienia biżuterii z żywicy i drewna?
By nasze prace DIY nie okazały się wielką klapą, pamiętajmy, że instrukcje producentów umieszczane na opakowaniach są po to, by je czytać. Owszem na YouTube znajdziemy mnóstwo porad na to, jak zrobić biżuterię z drewna i żywicy epoksydowej, ale poszczególne marki nieco się od siebie różnią. Podstawową zasadą jest mieszanie żywicy z utwardzaczem w stosunku 2:1 – zbyt duża ilość utwardzacza sprawi, że masa nie będzie chciała zaschnąć, a zbyt mała, że będzie zbyt mało plastyczna. To ważne, jeśli robiąc biżuterię z drewna i żywicy chcemy naturalne elementy umieścić wewnątrz ozdoby. Pamiętajmy też, że masa po zmieszaniu powinna chwilę postać (czas wg zaleceń producenta) i dopiero wtedy możemy dodać do niej barwnik, choć naszym zdaniem w przypadku biżuterii z drewna i żywicy najlepszy będzie naturalny, przezroczysty kolor.