Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Do czego nie przywiera żywica epoksydowa?
Jeśli z jakiegoś powodu chcemy pracować z tym materiałem, ale nie chcemy, żeby żywica epoksydowa przywierała do powierzchni, z którą się zetknie, to możliwości jest całkiem sporo. Do czego nie przywiera żywica epoksydowa? Przede wszystkim żywica epoksydowa nie przywiera do produktów z polietylenem o dużej gęstości (HDPE) – zaliczają się do nich kanistry, skrzynki na butelki, beczki, ale też… worki na śmieci. Podobne właściwości ma folia plastikowa. Jeśli zaś chcemy zapewnić określonej powierzchni nieprzylegliwość (np. chcemy zagospodarować blat stołu warsztatowego), to sprawdzi się wosk samochodowy, a według niektórych… pasta do butów. Niektórzy rekomendują też gazety czy papier do pieczenia, ale my zwracamy uwagę przede wszystkim na pierwszy przykład.
Żywica epoksydowa – problemy z użytkowaniem?
Żywica epoksydowa jest dosyć łatwa „w obsłudze”, ale każdemu może się zdarzyć sytuacja, w której coś ewidentnie zacznie iść nie po jego myśli. Jeśli mamy do czynienia z żywicą od producenta, którego produktów wcześniej nie używaliśmy, to najważniejszym punktem programu powinno być przeczytanie instrukcji. Przy okazji warto zapamiętać, że nie należy mieszać ze sobą produktów od różnych producentów, bo mogą mieć inną specyfikację!
Obróbka żywicy epoksydowej – właściwe proporcje i warunki
O tym powinniśmy pamiętać za każdym razem. Obróbka żywicy epoksydowej nie musi sprawiać wiele problemów, wręcz przeciwnie, ale musimy się upewnić, że podchodzimy do zadania rzetelnie. Żywicę i utwardzacz należy ściśle wymierzyć, bo inaczej całość może się źle utwardzić, pozostać lepka, nierówna, albo pełna grudek. Poza samym wymierzeniem składników, ważny jest również czas mieszania – nic z tego nie będzie, jeśli będziemy robić to za krótko, ale tutaj najlepiej doradzi nam wspomniana już instrukcja.
Nieprzewidziane i nieprzyjemne efekty może mieć również próba wykonania posadzki żywicznej przy niewłaściwej temperaturze. Optymalnymi warunkami jest średnia temperatura przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego wietrzenia lub wentylacji.
Podczas wykonywania prac należy zwrócić uwagę na to, żeby pomieszczenie było wolne od pyłów i kurzu – w naturalny sposób osiądą one na żywicy, co nie dość, że zepsuje nam zamierzony efekt, to jeszcze negatywnie wpłynie na wytrzymałość posadzki. Jeśli spotka nas taka nieprzyjemna okoliczność, niestety cały proces trzeba będzie zacząć od nowa. Pomieszczenie jest wolne od pyłu? To świetnie, ale zostaje jeszcze jeden krok! Być może pył po prostu już osiadł na wyznaczonej pod nową posadzkę powierzchni – przed aplikacją żywicy, podłoże należy dokładnie wyczyścić i osuszyć. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, bo żywica i mokra nawierzchnia to nie jest dobre połączenie. Materiał może się niewłaściwie utwardzić, a posadzka miejscowo odbarwić.
Nie ma tego złego
Każdemu, nawet największemu znawcy obcowania z żywicą, może zdarzyć się jakiś wypadek przy pracy. Podstawą jest zatem zniwelowanie jak największej możliwej liczby rzeczy, które mogą pójść nie tak i przy odrobinie cierpliwości powinniśmy być każdorazowo zadowoleni. Praktyka czyni mistrza!
Jak szybko schnie żywica epoksydowa?
Czas, w którym żywica epoksydowa wysycha, uzależniony jest od wielu czynników. Mowa o warunkach panujących w miejscu wykonania posadzki żywicznej, a więc o:
- wilgotności powietrza,
- temperaturze otoczenia,
- temperaturze podłoża,
- grubości zastosowanej warstwy.
Pamiętać należy o tym, że żywica epoksydowa podczas schnięcia nie lubi ani niskich temperatur, ani tych szczególnie wysokich. Optymalnymi warunkami jest przedział temperaturowy między 10 a 30 stopniami Celsjusza. Szybsze wysychanie możliwe jest tam, gdzie pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Ile jednak schnie podłoga wykonana z żywicy? Czas schnięcia żywicy zazwyczaj wynosi od 24 do 48 godzin!
Akcesoria przydatne przy pracy z żywicą epoksydową
Przy pracy z żywicą epoksydową warto wykorzystywać różne narzędzia, które ułatwiają pracę oraz ograniczają ryzyko przywierania masy żywicznej do niepożądanych obiektów. Przede wszystkim należy wyposażyć się w roboczy strój i rękawiczki ochronne. Z pewnością przydatne okaże się małe mieszadło obrotowe oraz rajberka nierdzewna. Sprawne i równomierne rozprowadzanie żywicy epoksydowej możliwe jest z użyciem rakli gumowej oraz wałka do żywic.
Oprócz tego warto kupić specjalne nakładki na buty z kolcami, które pozwalają chodzić po mokrej powierzchni. Idealnie nadają się do odpowietrzania posadzek żywicznych, zwłaszcza wykonanych w przestrzeniach wielkopowierzchniowych. Osoby, które postawią na zestawy posadzkowe do samodzielnego wykonania, powinny również wyposażyć się w taśmy rozdzielające do żywic epoksydowych.
Taśma rozdzielająca do żywicy epoksydowej
Taśma rozdzielająca do żywicy epoksydowej to m.in. jednostronna samoprzylepna taśma antyadhezyjna, którą stosuje się głównie w jednym celu. Pozwala ona zapobiegać wiązaniu żywicy epoksydowej z klejoną powierzchnią. Doskonale zabezpiecza zatem obszar roboczy, gwarantując precyzyjną pracę bez obawy o uszkodzenia innych konstrukcji. Taśmę rozdzielającą do żywicy warto stosować wraz ze specjalnym sprayem adhezyjnym. Szczególnie taki zestaw przyda się przy tworzeniu posadzek żywicznych z punktami styku z glazurą, drewnem czy kamieniem naturalnym.
Taśmy rozdzielające do żywic nadają się także przy pracach z żywicami odlewniczymi np. przy modelowaniu laminatów, konglomeratów czy różnych elementów mebli.
Fot: WikipediaCC/Dzhang2680