Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Dlaczego wylewka żywiczna sprawdzi się na zewnątrz i wewnątrz domu?
Kiedy zaczniemy zastanawiać się nad właściwościami podłoża, które spotkamy np. w salonie, w piwnicy, w garażu czy na tarasie, to pierwszą rzeczą, którą zauważymy będzie oczywiście to, że absolutnie nie jest ono do siebie podobne. Drewniane panele w garażu wydałyby się nam cokolwiek dziwne, podobnie betonowa podłoga w salonie. Przywykliśmy do tego, że określone wnętrza mają swój charakter i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ ma na to sama podłoga. A jednak wylewka żywiczna sprawdza się we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach, a jednocześnie nie musi sprawiać wrażenia powtarzalności. Jak to możliwe?
Wylewka żywiczna do garażu
Zacznijmy od miejsca, które zazwyczaj nie ma specjalnego dostępu do naturalnego światła, nie jest również typowo ogrzewaną częścią domu i ogólnie raczej jest utrzymane w dosyć surowym standardzie. Już samo to mówi nam, że wybierając podłogę nie musimy za bardzo się interesować wpływem promieni UV, bo zwyczajnie będzie nieznaczny. Jednak już na tym etapie powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię wytrzymałości w stosunku do temperatury. Zimą w garażu może być naprawdę nieprzyjemnie. Drugi, najbardziej istotny element, unaocznia się nam, kiedy garaż jest wypełniony – tzn. kiedy zaparkujemy w nim samochód. Podłoże musi wytrzymać takie obciążenie, jak również ryzyko wszelkiego rodzaju rys. Spełniając powyższe wymagania ,epoksydowa wylewka żywiczna do garażu sprawdzi się świetnie.
Wylewka żywiczna na balkon
Balkon to właściwie całkowite przeciwieństwo garażu. Posadzka w tym miejscu będzie w dużej mierze narażona na działanie promieni UV, to samo tyczy się temperatury, ale w przypadku balkonu dochodzi problem dużego nagrzania powierzchni od Słońca. Wytrzymałość samej posadzki może nie jest aż tak istotnym aspektem, ale zdecydowanie miło będzie, jeśli nie uda się nam jej zarysować przy pierwszej lepszej okazji. Ze względu na spełnienie powyższych wymogów, poliuretanowa wylewka żywiczna na balkon z pewnością nas zadowoli.
Wylewka żywiczna na taras, do salonu czy pokoju dla dziecka
Przejdźmy do kwestii wylewki żywicznej na tarasie, bo jednak jest przynajmniej jeden aspekt, który musi być spełniony dodatkowo względem powierzchni balkonowej. Mianowicie podłoże na tarasie powinno być w jakiejś mierze reprezentatywne i estetyczne. To od razu przenosi się na kwestie podłoża w kuchni, w salonie czy w pokoju dla dziecka. Owszem, wylewka żywiczna może być naprawdę interesująca wizualnie, a wpływ na to ma kilka czynników.
- Żywicę można zabarwić – na jeden kolor lub utworzyć kolorową mieszankę żywic, która da nam efekt wielobarwnej mandali,
- W żywicy można zatopić różne elementy – od monet przez liście po płatki dekoracyjne,
- Pod warstwą transparentnej żywicy można umieścić grafikę – która daje np. złudzenie optyczne, co dodatkowo uatrakcyjnia posadzkę.
Wylewka żywiczna – cena jest zależna od kilku czynników
Na to, ile zapłacimy za żywicę, wpływ ma szereg decyzji. Po pierwsze typ samej żywicy, bo żywica poliuretanowa jest droższa od epoksydowej. Po drugiej oczywiście to, jaką powłokę chcemy uzyskać, bo posadzka może być gładka, ale nie musi – np. w garażu nie ma do tego specjalnej potrzeby. Po trzecie sam metraż i grubość powłoki – na tarasie czy w salonie nie musi być tak gruba, jak właśnie w garażu. Kolejnym czynnikiem jest źródło, w którym zakupimy materiały. Dlatego, jeśli interesuje nas epoksydowa wylewka do garażu czy poliuretanowa wylewka żywiczna na taras, cena będzie znacząco się od siebie różnić, więc warto dopytać sprzedawcy.