Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Frezowanie betonu pod posadzkę z żywicy
Posadzka z żywicy to niezwykle wdzięczna powierzchnia, którą cechuje mnóstwo pożądanych właściwości, takich jak wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu, powstrzymywanie rozwoju bakterii czy odporność na ciecze. Jednak posadzka z żywicy jest tylko tak mocna, jak jej pozwolimy, dzięki zapewnieniu odpowiedniego podłoża pod wylewkę. Frezowanie posadzki zawczasu może okazać się niezbędne!
Budowanie czegokolwiek jest złożonym procesem, w którym zadbać trzeba o mnóstwo aspektów, przewidzieć zmienne i ustalić, jakie rozwiązania będą najbardziej korzystne. Obserwujemy to już od dziecka, kiedy zamki z piasku wytrzymują zdecydowanie mniej niż konstrukcje z kamieni i patyków. Oczywiście w obu przypadkach nie mają szans z destrukcyjną siłą nas samych, ale już na przykładzie tego, jak znoszą np. deszcz, widzimy różnicę materiałową. Budynki stawia się na fundamentach, żeby były solidnie umocowane. Z kolei zanim położy się posadzkę, przygotowuje się powierzchnię, by jak najlepiej się z nią zespoliła i zapewniła dużą wytrzymałość. I tutaj pojawiają się takie zabiegi jak frezowanie betonu.
Czym jest frezowanie betonu?
Frezowanie właściwie rzecz ujmując jest techniką mechanicznego usuwania określonych części obrabianej powierzchni, którą stosuje się przy czyszczeniu czy wyrównywaniu np. warstw posadzki betonowej. Zdjęcie wierzchniej warstwy zapewnia nam ponownie mocną posadzką, która dodatkowo jest o wiele lepsza do przyjmowania różnego rodzaju emalii czy farb. Załóżmy, że mamy w garażu już mocno nadgryzioną zębem czasu posadzkę betonową, która przez lata stała się nierówna, nosi plamy oleju i resztki jakichś smarów, być może szpachli, farb czy innych płynów, które nie są najbardziej wdzięczne do czyszczenia. Nie wspominając o wytrąconym mleczku cementowym. Frezowanie betonu pozwala zdjąć to „brzemię” z betonowej posadzki i przygotować ją na kolejne, lepsze lata. Zniwelowanie różnic poziomów, pozbycie się nierówności i nieczystości, dostarcza nam gładkiej powierzchni, która jest wdzięcznym podkładem pod nową wylewkę, np. epoksydową. W tym przypadku frezowanie posadzki jest bezwzględnie potrzebne, bowiem żywica źle będzie reagować z zabrudzoną i nierówną powierzchnią, co przełoży się na pękanie podłogi w przyszłości i ogólnie powstawanie ubytków.
Frezowanie betonu można zrobić samodzielnie
Jeśli masz doświadczenie z frezarką, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, możesz samemu przeprowadzić frezowanie betonu pod posadzkę z żywicy, chociaż jest to czasochłonne zadanie, które wymaga odpowiedniej precyzji. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług zewnętrznych wykonawców. Zwłaszcza, że mogą dodatkowo zająć się montażem samej posadzki z żywicy syntetycznej. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, kiedy do frezowania nie jest parę metrów kwadratowych w garażu, tylko spora powierzchnia magazynowa, ponieważ wówczas można wykonać to przy pomocy specjalistycznych pojazdów. W naszej ofercie również istnieje usługa polegająca na instalacji posadzki żywicznej, która zakłada wykonanie wszystkich prac potrzebnych do pomyślnego przeprowadzenia wszystkich niezbędnych procesów, które zagwarantują, że posadzka będzie wykonana jakościowo i przetrwa wiele lat. W naszym sklepie znajdziesz również niezbędne komponenty do wykonania posadzki żywicznej, jeśli jednak zdecydujesz, że frezowanie betonu jesteś w stanie zrobić we własnym zakresie. Wówczas reszta prac to właściwie formalność. A jak je wykonać? Zapraszamy do zapoznania się z innymi treściami na naszym blogu!