Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Kruszywa łamane i kruszywa żwirowe – czym się różnią?
Kruszywa mogą być różne, a w zależności od razu będą służyć do nieco innych celów. Czym różnią się od siebie i jak się je klasyfikuje? Co warto wiedzieć i w jakich branżach można je spotkać? Czy nadadzą się do użytku domowego?
Podstawowym rozróżnikiem jest to, czy kruszywo jest naturalne czy sztuczne. Wśród tych pierwszych rozróżniamy właśnie kruszywa łamane i żwirowe. Wśród drugich są to kruszywa pochodzenia mineralnego bądź kruszywa pochodzące z recyklingu. Czym różnią się kruszywa łamane od żwirowych? Żwirowe są po prostu okruchową skałą osadową, a kruszywo łamane musi być uzyskiwane przez mechaniczne rozdrabnianie litych skał. Jednak niezależnie od metody otrzymywania, kruszywa w dalszej części dzieli się ze względu na wielkość ziaren. Mamy kruszywa:
- Grube – co najmniej 4mm wielkości,
- Drobne – mniej niż 4mm, ale co najmniej 2mm,
- Naturalne – niewielkie, bo mieszczące się w widełkach 0-8mm zwykle mają pochodzenie rzeczne.
Do tego dochodzą jeszcze wypełniacze (0,063mm) i kruszywa o uziarnieniu ciągłym (0-63mm). Ten temat poruszamy z uzasadnionego względu, ponieważ naturalne kruszywa łamane to ważna część naszej działalności!
Kruszywa łamane wysokiej jakości
Na blogu opisujemy różne odsłony naszej działalności, jednak zazwyczaj są to artykuły poświęcone zastosowaniu żywic polimerowych. Tymczasem jesteśmy wiodącym producentem kruszywa w Polsce i oferujemy aż trzy rodzaje tego tego materiału, jakimi są:
- Kruszywa kwarcowe – naturalne i barwione – Stosuje się je przy piaskowaniu, w roli wypełniacza w nawierzchniach sportowych, na bocznicach kolejowych, jak również do posypywania ulic i chodników w drogownictwie. Zdarza się, że kruszywo kwarcowe używane jest jako posypka antypoślizgowa na chodnikach i ścieżkach rowerowych. Wykorzystuje się je również do wykonywania posadzek przemysłowych i przy produkcji tynków, jak również w wielu innych gałęziach przemysłu.
- Kruszywa dolomitowe – naturalne i barwione – naturalne kruszywo łamane z charakterystycznymi kształtami uzyskanymi przez granulację ziaren, które posiada wysokie parametry techniczne. Kruszywo jest wielokrotnie opłukiwane i suszone ogniowo, co zapewnia najwyższą jakość.
- Kruszywa marmurowe – Świetnie sprawdza się do wykonywania posadzek typu kamienny dywan. Jest dostępne w wielu naturalnych kolorach!
Kruszywa łamane i żywica polimerowa
W naszym artykule pt. „JAK ZROBIĆ NAWIERZCHNIĘ TYPU KAMIENNY DYWAN DO OGRODU I NA TARAS?” pisaliśmy już o połączeniu otoczaków z żywicą, które może przynieść bardzo dobry efekt. Zasadniczo posadzki żywiczne można wzmocnić kruszywami i wykonuje się to, choćby po to, by zwiększyć ich wytrzymałość i udźwig. Wszakże nawierzchnie z żywicy polimerowej można spotkać w garażach czy w lotniskowych hangarach, gdzie utrzymują wiele ton obciążenia! Jako producenci żywic polimerowych, którzy oferują wszelkie komponenty potrzebne do wykonania wytrzymałej posadzki, jesteśmy dumni, że możemy zaoferować Państwu również potrzebne uzupełnienie w postaci kruszyw naturalnych.