Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Kwiaty zatopione w żywicy – jak zrobić?
Samodzielna praca z żywicą może być ogromną przyjemnością, zwłaszcza gdy przynosi ona zamierzony efekt. Przy tworzeniu biżuterii i innych ozdób z żywicy często wykorzystywanym motywem są kwiaty, ponieważ prezentują się w takim połączeniu znakomicie. Aby można było je wykorzystać trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, dlatego też tym razem chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek do tego, jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy.
Artykuł porusza zagadnienia, takie jak:
- Jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy – suszenie
- Jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy – co trzeba przygotować?
- Jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy – krok po kroku
Jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy – suszenie
Planując tworzenie ozdób z żywicy i kwiatów należy wcześniej pamiętać o ich wysuszeniu. Świeże kwiaty tracą bowiem swój kolor i mogą zmieniać swój kształt. Wynika to z zachodzących w nich procesów chemicznych. Dlatego też najlepiej kilka dni wcześniej wysuszyć nasze kwiaty, np. wkładając je pomiędzy kartki w zeszycie i kładąc w ciepłym miejscu. Jeśli natomiast chcemy zachować naturalny kształt kwiatów, to dobrym pomysłem będzie powieszenie ich na sznurku nad kaloryferem (oczywiście w bezpiecznej odległości i nie za długo).
Jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy – co trzeba przygotować?
Aby przejść do szczegółowych informacji na temat tego, jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy, konieczne jest także przygotowanie wszystkich potrzebnych w tym celu materiałów i narzędzi. Co będzie potrzebne? Przygotowaliśmy listę:
- żywica epoksydowa,
- utwardzacz,
- silikonowe formy (kształt i wielkość w zależności od rodzaju ozdoby lub biżuterii),
- suszone kwiaty,
- zawieszki,
- pojemnik do zmieszania żywicy z utwardzaczem,
- dwie strzykawki,
- mieszadło,
- wykałaczki/miska z gorącą wodą,
- rękawiczki,
- ręcznik papierowy.
Jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy – krok po kroku
Dla bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Przygotuj więc blisko siebie ręcznik papierowy, który może przydać się w przypadku wylania się żywicy. Załóż też rękawiczki i pamiętaj o zapewnieniu wentylacji w pomieszczeniu. Gdy to wykonasz, możesz rozpocząć pracę zgodnie z naszym przewodnikiem – jak zrobić kwiaty zatopione w żywicy?
Krok 1. Odpowiednie proporcje!
Na początku musisz wymieszać w pojemniku żywicę epoksydową z utwardzaczem. Ważne są tutaj odpowiednie proporcje obu składników. Pamiętaj, że każda żywica jest inna, więc konieczne jest sprawdzenie zaleceń na opakowaniu. W przypadku posadzek różnice kilku gramów nie są tak istotne, ale przy tworzeniu biżuterii jest zupełnie inaczej. W celu precyzyjnego odmierzenia ilości utwardzacza i żywicy możesz skorzystać z dwóch strzykawek. Są one też przydatne przy sprawdzaniu pojemności foremek silikonowych. Wystarczy napełnić jedną foremkę wodą i odciągnąć ją za pomocą strzykawki. Dzięki temu możesz w łatwy sposób policzyć ilość potrzebnej żywicy epoksydowej (mnożąc liczbę napełnionych strzykawek przez liczbę foremek). Po odmierzeniu utwardzacza i żywicy epoksydowej w jednym pojemniku dokładnie te substancje ze sobą wymieszaj za pomocą mieszadła.
Krok 2. Pozbycie się bąbelków powietrza
Podczas mieszania żywicy epoksydowej i utwardzacza może dojść do powstania bąbelków powietrza, które wpłyną na ostateczną estetykę. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ są dwie proste metody na ich pozbycie się. Pierwszą z nich jest włożenie na kilka minut pojemnika z żywicą do ciepłej miski z wodą. Dzięki temu bąbelki wypłyną na wierzch. Drugim sposobem jest natomiast użycie wykałaczki i przesuwanie za jej pomocą bąbelków powietrza tak, aby wydostały się na powierzchnię.
Krok 3. Wlewanie żywicy do foremek
Kolejnym krokiem jest wlanie części żywicy do foremki silikonowej i umieszczenie w niej kwiatów. W tym miejscu pojawiają się jednak dwie możliwości. Można zalać włożone kwiaty od razu w pełni lub tylko w części i odczekać do ich zastygnięcia, wykonując tę czynność dopiero wtedy. Pierwsza opcja sprawia, że kwiaty mogą wypłynąć na wierzch. Druga eliminuje ten problem, ale wiąże się z kolejnym przygotowaniem żywicy. Wybór należy więc do Ciebie. Pamiętaj też, że również na tym etapie pomocna może być wykałaczka – zarówno do eliminacji bąbelków powietrza, jak i poprawy położenia zalanych kwiatów. Przed zastygnięciem żywicy nie zapomnij również o włożeniu do formy zawieszki.
Krok 4. Czekanie
Zalaną formę najlepiej włożyć do pojemnika z pokrywką, aby do żywicy nie dostał się kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli zdecydujesz się na dwuetapowe zalanie formy, to musisz odczekać kilka godzin do częściowego zastygnięcia. Elementy będą natomiast całkowicie gotowe po około 36 godzinach. Wtedy możesz wyjąć żywicę z formy, zawlec na zawleczkę np. elegancki sznurek i cieszyć się gotową ozdobą.