Zastosowanie żywicy w sztuce

Zastosowanie żywicy w sztuce

Żywica epoksydowa i poliuretanowa tworzą odporne i wytrzymałe posadzki polimerowe, które doskonale nadają się na nawierzchnie do przestrzeni o dużych wymaganiach i obciążeniach – dlatego tak chętnie wybierane są one do garaży, magazynów przemysłowych, centrów handlowych czy szpitali. Mimo tak technicznego i praktycznego zastosowania ten sam materiał wykorzystywany jest do tworzenia różnych artystycznych dzieł. Do jakich projektów artystycznych stosuje się żywicę epoksydową?

Malowanie żywicą – więcej niż posadzki polimerowe

Jednym z najpopularniejszych zastosowań żywicy w sztuce, jest malowanie obrazów barwioną żywicą. Po zmieszaniu żywica posiada płynną konsystencję i może być bez problemu barwiona na każdego rodzaju odcień i kolor. Dzięki łatwemu barwieniu żywicy można samodzielnie wykonać swoje własne „farby” o dowolnym kolorze, z jednej dużej porcji żywicy i różnych barwników. Ze względu na właściwości samopoziomujące żywicy, nie można jednak malować nią w tradycyjny sposób — przy pomocy pędzla i postawionego w pionie płótna — gdyż żywica ścieknie po prostu ku dołowi. Zamiast tego, płótno kładzie się na blacie lub stole, a następnie maluje się na nim poprzez wylewanie barwionej żywicy z góry na płótno. Artysta rozprowadza następnie żywicę po płótnie, przy pomocy odpowiednich narzędzi i techniki – w zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać. Dzięki bardzo silnym właściwościom ochronnym, po utwardzeniu, obraz z żywicy epoksydowej będzie bardzo łatwy w czyszczeniu i zachowaniu czystości, gdyż stanie się – podobnie jak posadzki polimerowe – odporny na wilgoć, chemię i będzie łatwy w czyszczeniu przy użyciu wody i środków czyszczących.

Rzeźby Żywiczne

Choć żywicy epoksydowej używa się również do tworzenia rzeźb, żywica sama w sobie nie jest dobrym materiałem do rzeźbienia w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. W stanie płynnym nie można przecież jeszcze formować jej w bryły, a gdy zostanie już ona utwardzona, bardzo trudno byłoby w niej rzeźbić. Więc jakie zastosowanie odnaleźli dla niej artyści rzeźbiarze? Odlewy! Dzięki żywicy, rzeźbiarz, może wykonać swoją pracę w miękkim, łatwym do modelowania materiale, który byłby zbyt delikatny, by wykonaną z niego rzeźbę bezpiecznie transportować bez narażania jej na uszczerbek. Swoje dzieło może on jednak wykorzystać do stworzenia silikonowej formy, którą następnie wypełni płynną żywicą i pozostawi do utwardzenia. Rezultat? Bardzo dokładka kopia jego rzeźby, która jest niezwykle odporna i umożliwia wykonanie kolejnych żywicznych kopii! Żywica to doskonały materiał do wykonywania odlewów, gdyż idealnie wypełnia ona formy silikonowe i zachowuje najdrobniejsze szczegóły, jakie wykonał rzeźbiarz w oryginale.

Biżuteria

Poza byciem tanim i solidnym materiałem żywica oferuje coś, czego nie zapewni żaden inny materiał do wyrobu biżuterii. Żywica jest bowiem w stanie „zamrozić w czasie” dowolny naturalny materiał, podobnie jak bursztyn, który zachowuje w sobie owady, które utknęły w nim przed milionem lat. Otwiera to możliwości wykorzystywania bardzo delikatnych i naturalnie pięknych elementów do produkcji biżuterii – coś, co wcześniej nie było możliwe. Kolczyki wykonane z zielonych liści? Naszyjnik z płatków kwiatów? A nawet bransoletka z kolorowych cukierków? Wszystkie te rzeczy, jak i wiele innych jest możliwych do wykonania przy użyciu żywicy, która wprowadziła do świata biżuterii powiew świeżego powietrza.

Możliwości dekoracyjne żywicy są praktycznie nieograniczone. Sam fakt, że z tego samego materiału wykonane są posadzki polimerowe, jak i biżuteria czy obrazy, pokazuje, że jest to niezwykle wszechstronny materiał. Jeżeli planujesz wykonanie projektu artystycznego z wykorzystaniem żywicy, odezwij się do nas, a pomożemy Ci dobrać odpowiedni rodzaj żywicy do Twojego projektu.

Fot. www.flickr.com/photos/designmilk