Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Jaką nawierzchnię wybrać do przedszkola?
Właściciele takich instytucji jak przedszkola i żłobki, muszą stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla dzieci i spełnić wiele wymogów sanitarno-lokalowych, by móc prowadzić tego typu działalność. Wybór odpowiednich materiałów podłogowych jest jedną z ważniejszych rzeczy do zrobienia podczas zakładania przedszkola lub żłobka. Jaki materiał sprawdzi się najlepiej w praktyce i jednocześnie spełni wymogi prawne określone w ustawie?
Każda podłoga zarówno w pomieszczeniach prywatnych, jak i komercyjnych, musi zostać dobrana tak, by sprostać warunkom panującym w danym pomieszczeniu. Z tego powodu, łazienki posiadają wodoodporne nawierzchnie, a sklepy wyposaża się w posadzki zdolne wytrzymać duże obciążenie ruchu pieszego. Podłogi w żłobkach i przedszkolach, poza własnymi praktycznymi rozwiązaniami, muszą dodatkowo spełnić wymogi prawne zawarte w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r.w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 925 oraz z 2017 r. poz. 2379).
Jakie wymagania musi spełnić podłoga do przedszkola lub żłobka?
Wczytując się w obszerny opis ustawy, możemy odnaleźć dwa główne wymogi dotyczące nawierzchni dla przedszkola lub żłobka. Po pierwsze nawierzchnie te muszą być „trudno zapalne”, a po drugie „wykonane tak, aby było możliwe łatwe utrzymanie czystości w tych pomieszczeniach”. Wymogi te z łatwością spełnione są przez posadzkę wykonaną z żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Poza spełnieniem wymogów prawnych, o jakich mowa w ustawie, żywica oferuje jednak znacznie więcej zalet:
Bezpieczeństwo
Posadzka z żywicy poliuretanowej do przedszkoli wykonana zostaje w postaci jednolitej, gładkiej nawierzchni pozbawionej fug, linii łączeń, bądź listwy. Jest to idealny rodzaj nawierzchni przeznaczony do pomieszczeń, w których małe dzieci bawią się na podłodze. Podłoga z żywicy nie zawiera żadnych wystających elementów lub krzywizn, o które można by się zadrapać, czy potknąć. Jest gładka bez spoinowa i posiada właściwości antypoślizgowe, które redukują ryzyko poślizgnięcia się na nawierzchni, nawet jeżeli stanie się ona wilgotna (np. w wyniku rozlania się wody lub picia na nawierzchnię).
Higiena i czystość
Bardzo łatwo dbać o czystość nawierzchni z żywicy. Po pierwsze gładka i jednolita nawierzchnia jest łatwa w czyszczeniu, dzięki brakowi jakichkolwiek szczelin i zakamarków. Po drugie, żywica doskonale radzi sobie ze wszystkimi środkami czystości dostępnymi na rynku. Po trzecie, jest ona absolutnie wodoodporna — jakakolwiek wilgoć pozostawiona na nawierzchni, nie spowoduje trwałych uszkodzeń lub wypaczeń. Po czwarte żywica to jedyna nawierzchnia, która posiada właściwości antybakteryjne, skutecznie hamując rozwój bakterii, grzybów i drobnoustrojów na powierzchni.
Żywica epoksydowa i poliuretanowa to bardzo wytrzymała powierzchnia, która jest bezpieczna dla dzieci. Z racji na jej walory higieniczne i bezpieczeństwo to właśnie posadzkę z żywicy stosuje się najczęściej tam, gdzie bezpieczeństwo i higiena są najważniejsze. Podłogę taką odnajdziemy w szpitalach, miejscach przechowywania i przygotowania żywności, oraz miejscach, gdzie produkowane i przetrzymywane są leki. Jeżeli planujesz remont bądź urządzenie nawierzchni do przedszkola, żłobka lub innej placówki przeznaczonej do użytkowania dla dzieci, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiednią dla Ciebie żywicę, jak i wystarczającą jej ilość.
Sprawdź również: podłoga żywiczna