Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Odlewy z żywicy – jak wykonać?
Jeszcze kilka lat temu, żywica epoksydowa była wykorzystywana przede wszystkim w branży przemysłowej do zabezpieczania posadzek. Z czasem z uwagi na swoje walory estetyczne, parametry techniczne oraz wiele możliwości zastosowań zyskała coraz większą popularność wśród projektantów i artystów. W ten sposób z hal, parkingów, garaży podziemnych trafiła „na salony”. Obecnie żywica epoksydowa służy do tworzenia eleganckich podłóg w pomieszczeniach w domu, a w ostatnim czasie coraz częściej do wykańczania designerskich mebli, oryginalnej biżuterii, a także do odlewania i zalewania rozmaitych przedmiotów.
Jeśli jesteś ciekawy, czym powinna charakteryzować się żywica epoksydowa do odlewów, z czym można ją łączyć, jakiej obróbce można poddawać przedmioty z niej wykonane oraz jak o nie dbać przeczytaj nasz poniższy artykuł.
Profesjonalna żywica epoksydowa do odlewów
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda żywica epoksydowa nadaje się do wykonywania odlewów czy zastosowań artystycznych. Inne parametry techniczne posiada żywica posadzkowa a inne żywica odlewnicza. Specjalistyczna żywica epoksydowa do odlewów, której przyjrzymy się bliżej to bardzo wdzięczny, wszechstronny materiał, który pozwala na tworzenie unikatowych dzieł.
Jakie właściwości powinna posiadać żywica epoksydowa do odlewów?
- Krystaliczną przejrzystość dającą niepowtarzalne efekty wykonanych przedmiotów i większe możliwości dla twórcy,
- odporność na promieniowanie UV i stabilizator światła HALS, dzięki czemu nie żółknie a wykonane z niej odlewy długo nie tracą swoich walorów estetycznych i dekoracyjnych,
- niską lepkość i dobrą rozlewność – wówczas praca z taką żywicą jest łatwiejsza i przyjemniejsza,
- bardzo mały skurcz liniowy, co powoduje, że wymiary materiału tylko w niewielkim stopniu zmieniają się podczas procesu utwardzania,
- dobrą kompatybilność z podłożami i wypełnieniami dzięki czemu istnieje możliwość wykorzystania jej w wielu projektach,
- wysoką zdolność do zwilżania podłoża i wypełnień, co gwarantuje lepszą wydajność materiału, większy komfort pracy oraz wpływa na jakość wyrobu końcowego.
Dodatkowo żywica epoksydowa do odlewów dobrze się odpowietrza. Trzeba pamiętać o tym, że bez względu na to, co wykonujemy z żywicy i z jakim materiałem pracujemy, podczas utwardzania na jej powierzchni mogą pojawić się bąbelki powietrza. Część z tych bąbelków usunie się samoistnie, a pozostałym trzeba będzie pomóc. Im większa zdolność żywicy do odpowietrzania, tym mniej bąbelków się pojawi. Na powstające podczas wiązania bąbelki ma również wpływ wzrost temperatury podczas tego procesu. Im niższy wzrost temperatury żywicy epoksydowej w czasie wiązania, tym lepiej.
Unikatowe odlewy z żywicy – co połączyć?
Żywica epoksydowa do odlewów daje nieograniczone możliwości twórcze. Zastanawiasz się, z czym można łączyć żywicę, aby powstały unikatowe odlewy? W tym przypadku wszystko zależy od wyobraźni i kreatywności twórcy.
Bez wątpienia największą popularnością cieszy się obecnie łączenie żywicy z drewnem oraz transparentnymi barwnikami, z których powstają wyjątkowe odlewy, blaty, stoły rzeczne, deski do serwowania. Żywicę w prosty i efektowny sposób można łączyć również z suszonymi kwiatami, liśćmi, a także muszelkami. To rozwiązanie, które uwielbiają miłośnicy natury.
Wysokiej jakości żywica do odlewów doskonale sprawdza się również w połączeniu z betonem, włóknem szklanym oraz węglowym, marmurem, granitem, a także ze specjalistycznymi barwnikami i pigmentami. Z takich połączeń powstają tace, podstawki, zegary. Do biżuterii z żywicy często stosuje się również elementy metalowe.
Obróbka odlewów z żywicy
To, w jaki sposób wykonać obróbkę zależy przede wszystkim od rodzaju odlewu, jego wielkości oraz pożądanego efektu. Odlewy z żywicy epoksydowej można wykończyć za pomocą:
- szlifowania pilnikiem do paznokci – przy małych formach,
-
tokarki lub szlifierki w celu nadania odpowiedniego kształtu,
-
polerowania w celu uzyskania połysku,
-
wiercenia otworów, zwłaszcza w przypadku tworzenia elementów biżuteryjnych.
Bardzo istotne jest, aby obróbkę odlewów rozpocząć dopiero w momencie, gdy żywica będzie w pełni utwardzona. Czas utwardzania najlepiej sprawdzić w karcie informacyjnej producenta materiału.
Jak dbać o odlewy z żywicy epoksydowej?
Żywica epoksydowa to trwały oraz bardzo odporny materiał, a dbanie o elementy z niego wykonane jest bardzo proste.
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, aby nie zarysować powierzchni odlewów. Dodatki z żywicy epoksydowej warto przechowywać w woreczkach lub pudełeczkach, które zabezpieczą je przed zarysowaniami. Natomiast w przypadku stołów i blatów, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom powstałym podczas zwykłej eksploatacji można rozważyć nałożenie profesjonalnej folii zabezpieczającej powierzchnię. Przy kładzeniu gorących naczyń warto stosować podkładki.
Uwaga: Powyższy wpis ma jedynie charakter informacyjny i ma na celu zainspirowanie potencjalnych odbiorców. Nie stanowi porady technicznej ani porady co do sposobu aplikacji i wykorzystania materiału.