Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Podłoga przemysłowa do magazynu – co warto wiedzieć?
Podłoga w budynku przemysłowym raczej nie będzie wykonana z drewnianych paneli, bo panujące warunki mogłyby szybko sprawić, że przestanie się do czegokolwiek nadawać. Jakie zatem wymagania muszą być bezwzględnie spełnione przez podłogę przemysłową i czy jest to opłacalna inwestycja? Dlaczego żywica syntetyczna wypada korzystnie na tle konkurencyjnych rozwiązań?
Obiekty przemysłowe mają określoną charakterystykę wynikającą z ich przeznaczenia. Mają być przede wszystkim funkcjonalne, przestronne, a wszystkie pomieszczenia powinny być ze sobą prawidłowo skomunikowane, w sposób raczej prosty, który ułatwi ewentualną ewakuację. Na terenie takich obiektów znajdują się bardzo ciężkie sprzęty maszynowe, odbywa się w nich ruch kołowy i pieszy – z tych względów materiały, z jakich wykonuje się wykończenie, muszą spełniać określone wymogi. Priorytetem jest bowiem zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a to w dużej mierze zależy od trwałości i wytrzymałości budynku. Jednym z najbardziej obciążonych i eksploatowanych elementów budynków przemysłowych jest ich podłoga. Podłoga przemysłowa musi spełniać określone cechy, jeśli ma spełnić rygorystyczne oczekiwania.
Podłoga przemysłowa – cechy, które bezwzględnie musi spełniać
Budynki przemysłowe słusznie kojarzą się nam raczej z surowością, bo to nie miejsce na zachwycający wystrój, a miejsce, w którym wszystko ma być przede wszystkim jasno oznaczone i solidne. Podłoga przemysłowa do magazynu musi być:
- wytrzymała – nie tylko pod względem obciążenia, ale również uszkodzeń mechanicznych czy zarysowań,
- niezbyt kosztowna – znajdując się w obiekcie, w którym może dojść do jej uszkodzenia, nie może być czymś, na co obsługa będzie zwracać specjalną uwagę,
- tania w eksploatacji – na wypadek powstania ubytków, podłoga przemysłowa powinna móc być w łatwy i szybki sposób wymieniona bądź naprawiona,
- odporna na ciecz, czasem kwasy i różnego rodzaju związki organiczne,
- bardzo łatwa w czyszczeniu, bo ryzyko zabrudzenia jest wysokie,
- niepalna,
- odporna na wilgoć i w razie możliwości nie sprzyjająca rozwojowi drobnoustrojów, więc również np. antyelektrostatyczna, by zapobiegać przyciąganiu kurzu, pyłków i innych drobnych elementów.
Jak widać, jeśli interesuje nas dobra podłoga przemysłowa, cechy zamieszczone powyżej powinna posiadać właściwie bezwarunkowo. Dodatkowo dobrze, żeby była odporna na niskie i wysokie temperatury, bowiem np. w halach przemysłowych często może dochodzić do zmiany temperatur ze względu na działania prowadzone przy otwartych bramach.
Wylewka przemysłowa z żywicy syntetycznej
Żywica epoksydowa czy poliuretanowa to doskonałe materiały, które spełniają wszystkie wymienione wcześniej wymagania, a o ich skuteczności świadczy szerokie zastosowanie w garażach wielkopowierzchniowych, restauracyjnych kuchniach, kotłowniach, piwnicach, na siłowniach czy w magazynach. Wszędzie tam, gdzie podłoga będzie poddana dużym siłom zewnętrznym, żywica syntetyczna sprawdzi się świetnie. Podłoga przemysłowa z żywicy epoksydowej bądź poliuretanowej jest bezspoinowa, a oznacza to, że wilgoć nie przedostanie się pod nią, co w efekcie skutecznie utrudnia rozwój drobnoustrojów.
Podłoga przemysłowa – cena żywicy wypada korzystnie
W porównaniu do innych rozwiązań, podłoga przemysłowa z żywicy to gwarancja trwałości i wytrzymałości. Nawet przy silnej eksploatacji utrzyma się długo. Utwardzona podłoga przemysłowa z żywicy poliuretanowej to nawet dekada, przy czym kiedy już pojawią się ubytki, nie ma potrzeby, by wymieniać całą, a jedynie nanieść nową, wierzchnią warstwę żywicy. Skoro już omawiamy temat, jakim jest podłoga przemysłowa, warstwy są jego integralną częścią. To od grubości posadzki zależy jej wytrzymałość, ale i cena. Koszt opiera się na trzech filarach, którymi są właśnie grubość pożądanej posadzki, metraż, jak również typ żywicy i wykończenia. Zarówno podłoga z żywicy epoksydowej jak i poliuretanowej może być np. antypoślizgowa. To właściwość szczególnie istotna w budynkach przemysłowych.
Podłoga przemysłowa – cena robocizny
Pozostaje jeszcze kwestia wykonania podłogi. Mimo że posadzkę z żywicy syntetycznej można wykonać z powodzeniem własnoręcznie, to w przypadku realizacji do przestrzeni przemysłowych czy magazynowych warto zasięgnąć pomocy specjalistów. Prawidłowy montaż posadzki na takim metrażu nie jest rzeczą najłatwiejszą, a to właśnie jego poprawna realizacja warunkuje trwałość i solidność podłogi. Dlatego, jeśli interesuje nas żywiczna podłoga przemysłowa, cena robocizny powinna być doliczona do budżetu.