Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Co położyć na taras betonowy, żeby dobrze się prezentowało i długo służyło?
Okres letni to dobry czas na remont nie tylko wnętrza domu, ale również elewacji i powierzchni odkrytych, takich jak balkon, taras czy dach. Jeśli dotychczas mieliśmy betonowy taras, to warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem tej powierzchni. Beton, choć wytrzymały, źle znosi duże ilości wody, nawet przy dobrej izolacji podłoża. O ile w garażu nie stanowi to właściwie problemu, to już na otwartej przestrzeni owszem. W takim razie, co położyć na taras betonowy, żeby go zabezpieczyć?
Zmienne warunki atmosferyczne mogą bardzo negatywnie wpływać na stan betonowego tarasu. Głównym zagrożeniem są oczywiście silne opady deszczu, ale również śnieg i temperatura. Jeśli taras wykorzystujesz jako miejsce spotkań ze znajomymi, to dodatkowym atutem będzie nawierzchnia, którą łatwo jest uprzątnąć i nie przylegają do niej rozmaite rodzaje cieczy.
W takim razie, co położyć na taras betonowy? Najlepszym rozwiązaniem byłby materiał zabezpieczający, który:
- jest wodoszczelny, a w dodatku bezspoinowy, dzięki czemu ciecz nie dostanie się w betonowego podłoża, a wilgoć nie będzie się zbierała,
- jest odporny na temperatury i promienie UV,
- jest wytrzymały i w razie potrzeby łatwo go odnowić.
Powyższa specyfikacja oddaje właściwości żywicy poliuretanowej, która świetnie nadaje się do zabezpieczania powierzchni betonowych. Dodatkowo jest łatwa do wykonania i posłuży nam przez wiele lat. Na początku należy przygotować betonową powierzchnię. Jak to zrobić?
Wiem, co położyć na taras betonowy, ale nie wiem, jak się za to zabrać
Niezależnie od tego, czy kłaść będziesz żywicę syntetyczną czy jakąś inną formę zabezpieczenia, powierzchnię betonową przygotowuje się właściwie tak samo. O czym należy pamiętać?
- przeszlifuj nawierzchnię, by usunąć z niej mleczko cementowe i inne niepotrzebne elementy,
- odkurz wyszlifowaną nawierzchnię,
- przemyj nawierzchnię wodą i pozostaw do wyschnięcia.
Po wyschnięciu może zacząć nakładać rozrobioną żywicę epoksydową. Żywicę można uprzednio zmieszać z kruszywem kwarcowym, co dodatkowo ją wzmocni po utwardzeniu, jak również przyniesie charakterystyczny efekt wizualny. A skoro jesteśmy przy walorach estetycznych, to przyjrzyjmy się temu bliżej.
Mam kolorową elewację, co położyć na taras betonowy, żeby współgrało?
Posadzki z żywicy poliuretanowej można dostosować kolorystycznie, dzięki bardzo łatwemu procesowi zabarwiania żywicy. Rozrobioną żywicę możemy zabarwić na jednolity kolor bądź wymieszać jej określone ilości z różnymi barwinkami i utworzyć na podłożu swoistą mozaikę.
Co położyć na taras betonowy, żeby szybko się nie zniszczyło?
Żywice syntetyczne, a zwłaszcza żywice epoksydowe, są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że taras będzie reprezentatywny przez bardzo długi czas. Co więcej jego sprzątanie prawdopodobnie nigdy nie było łatwiejsze, bo nawierzchnię z żywicy syntetycznej wystarczy przemyć, żeby odzyskała swój blask. Nie gromadzi również kurzu, a rozmaite bardziej problematyczne ciecze (takie jak oleje czy alkohol) można równie łatwo usunąć, co wodę.