Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Artystyczna żywica
Żywica epoksydowa wydaje się być typowym materiałem użytkowym stosowanym zarówno w przemyśle i produkcji, usługach i handlu, jak również w pomieszczeniach mieszkalnych. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że można ją również wykorzystać w sztuce? Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej możemy znaleźć nie na blogach i stronach WWW jej poświęconych, ale w wirtualnych galeriach sztuki młodych artystów, którzy nie obawiają się eksperymentów i w masie żywicznej znaleźli wdzięczny materiał do tworzenia oryginalnych dzieł. Zanim powiemy o tym, jakie pomysły na projekty z żywicy epoksydowej można znaleźć w sieci, warto byśmy przyjrzeli się pokrótce jej właściwościom, które tak zainteresowały twórców.
Gra świateł
To zdecydowanie argument, który charakteryzuje zarówno naturalne, jak i syntetyczne masy żywiczne. Struktura żywicy naturalnej jest niejednorodna, a identyczny efekt możemy osiągnąć, stosując odpowiedni stosunek barwnika i utwardzacza w żywicach syntetycznych. Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej to właśnie te, gdzie zarówno kształt masy żywicznej oraz jej niejednorodna głębia koloru tworzą razem zachwycającą grę świateł i niepowtarzalność każdego z wykonywanych elementów. Ten interesujący efekt jest stosowany zarówno w rzeźbach, jak i w malarstwie żywicznym, które cechuje przestrzenna (zwana także efektem 3D) forma, będąca zresztą jednym z wyróżników sztuki nowoczesnej.
Kreacja form
Wspominana wyżej oryginalna forma to często wykorzystywany aspekt charakteryzujący pomysły na projekty z żywicy epoksydowej. Zestawianie typowych, „płaskich” dzieł, jak malarstwo z trójwymiarową formą rzeźby, która niemalże „wychodzi” z obrazu, to obok łączenia „żywego teatru” z filmem, synonim sztuki XXI wieku. Szukając nowych form wyrazu, „miksuje się” gatunki i style, by w ten modernistyczny sposób przemawiać do odbiorcy. Żywica syntetyczna pozwalająca na więcej możliwości niż naturalna, a jednocześnie posiadająca jej najlepsze elementy, jest stworzona do tego typu zastosowań i stąd jej wspomniana już rosnąca popularność w kręgach artystycznych.
Pochwała minimalizmu
Ten fragment tekstu opowie pokrótce o biżuterii, która w przypadku żywicy epoksydowej nie powinna być łączona jedynie z tak modnym w ostatnim czasie DIY, czyli zrób to sam. Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej powstają często w pracowniach jubilerskich i nie zawsze komponowane są z metalami czy kamieniami szlachetnymi. Nie wolno nam zapomnieć, że tak banalne i naturalne materiały jak szyszka czy pąk róży, zamknięte w kuli z masy żywicznej, zamieniają się w małe arcydzieła. W połączeniu z doświadczeniem twórcy oraz odpowiednią ilością różnego rodzaju materiałów i form, niektóre ozdoby podobne są bardziej do dzieł sztuki niż do zwykłych wisiorków, pierścionków czy bransoletek.
Kilka słów podsumowania
Tym, co wyróżnia pomysły na projekty z żywicy epoksydowej, jest ich niepowtarzalność i to jest jeden z najważniejszych powodów, dla których jej popularność wśród osób amatorsko i zawodowo zajmujących się sztuką tak gwałtownie wzrasta w ostatnich latach. Nie da się stworzyć dwóch identycznych obrazów z masy żywicznej, nawet zachowując te same proporcje barwnika i utwardzacza oraz tą samą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To samo tyczy się rzeźb i form, których do ich stworzenia wykorzystujemy. Duża ilość minimalnych różnic, w wydawałoby się identycznych rzeźbach, sprawia, że każda z nich będzie tak naprawdę inna, a przez to niepowtarzalna. Chyba dlatego najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej to te, których efektów finalnych tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć.