Co można zalać żywicą – pomysły na zjawiskowe ozdoby!

Co można zalać żywicą – pomysły na zjawiskowe ozdoby!

Żywica epoksydowa jest bardzo często wykorzystywana do wykonywania posadzek żywicznych. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Jej niesamowite właściwości sprawiają, że znakomicie sprawdza się w tworzeniu biżuterii i innych pięknych ozdób. Nie masz jednak żadnych pomysłów do jej wykorzystania? Chcemy rozwiązać ten problem, dlatego też podpowiadamy, co można zalać żywicą, aby powstały dzięki niej zjawiskowe przedmioty. 

Artykuł porusza zagadnienia, takie jak:

  1. Wykonywanie biżuterii – co można zalać żywicą?
  2. Czy stół można zalać żywicą – co trzeba wiedzieć?
  3. Co można zalać żywicą, aby wykonać domowe ozdoby?

Wykonywanie biżuterii – co można zalać żywicą?

Biżuteria z żywicy jest bardzo charakterystycznym elementem. Z pewnością wyróżnia się na tle innych, nawet tych najdroższych materiałów, takich jak złoto, srebro czy brylanty. Z żywicy epoksydowej wykonywać można bardzo różne rodzaje biżuterii. Mogą to być kolczyki, pierścionki, bransoletki, wisiorki czy broszki. Przejdźmy jednak do kluczowego pytania, czyli do tego, co można zalać żywicą podczas tworzenia biżuterii. W zasadzie można odpowiedzieć dość przewrotnie – wszystko. Wynika to z tego, że czasem naprawdę zwykłe przedmioty, których używamy na co dzień, prezentują się świetnie po zalaniu żywicą – oczywiście niezbędna w tym celu jest odpowiednia forma. Najczęściej wykorzystywanym elementem do produkcji biżuterii są kwiaty, które koniecznie muszą być wcześniej zasuszone. Wykorzystać można także owoce w postaci np. plastrów pomarańczy lub cytryny. Ciekawym dodatkiem jest też brokat, ponieważ po zalaniu żywicą pięknie się błyszczy. Do stworzenia biżuterii można użyć również kawałków drewna. Tak naprawdę inspiracje znaleźć można na każdym kroku.

Odkryj nieskończone możliwości tworzenia biżuterii z żywicą! Sprawdź, nasze produkty.

Czy stół można zalać żywicą – co trzeba wiedzieć?

Drewno i żywica jest znakomitym i dość popularnym połączeniem. Dużo rzadziej dotyczy ono jednak stołu. Wracając jednak do pytania z nagłówka – tak, stół można zalać żywicą. Co trzeba natomiast wiedzieć o tym procesie? Na pewno to, że nie jest on łatwy do wykonania (a przynajmniej nie w takim stopniu, jak własnoręczna biżuteria). Nie oznacza to wcale, że nie warto podjąć się tego zadania. Tego typu stolik określany jest nazwą rzeczny stół. Wynika to z jego charakterystycznego wyglądu. Prezentuje się on naprawdę zjawiskowo. Do jego wykonania niezbędne są właściwie przygotowane deski i odpowiednia technika, dzięki której żywica się nie rozleje. Szczegółowe informacja na temat wykonania takiego stołu można znaleźć w tym miejscu.

ozdoby z żywicy techniart

Co można zalać żywicą, aby wykonać domowe ozdoby?

Tutaj pobudzić można przede wszystkim swoją kreatywność. Pomysłów może być bowiem bardzo wiele (od ramek na zdjęcia, po podkładki pod kubki). Zalać można chociażby fotografię, dzięki czemu będzie bardziej trwała. My podsuwamy jedynie kilka z naszych propozycji:

  1. Nowoczesny zegar z żywicy – do jego wykonania wystarczy żywica epoksydowa do odlewów, okrągła pokrywka i wskazówki do zegara na baterię. Można wykorzystać też różnego rodzaju ozdoby. My proponujemy rozlewać po kolei kilka kolorów żywicy na okrągłej pokrywce. Po zastygnięciu wystarczy wyjąć żywicę, wywiercić w środku otwór na wskazówki i je zamontować. Na końcu można napisać markerem godziny i zegar gotowy!
  2. Piękna lampka nocna – do wykonania potrzebna będzie duża forma (kształt według preferencji), lampki LED, ulubiona ozdoba (może to być kwiat, mech itp.) oraz oczywiście żywica epoksydowa. Proces zacząć należy od wylania części żywicy na spód formy, następnie umieszczenia w niej wybranej ozdoby i lampek LED. Gdy są już w środku możemy zalać formę do samego końca. Po zastygnięciu należy wyciągnąć żywicę z formy i oszlifować z nierówności.
  3. Nietypowe uchwyty do mebli – do wykonania niezbędne są tylko: niewielka półokrągła forma, żywica epoksydowa, wkręt od naszego poprzedniego uchwytu oraz dowolne ozdoby, np. suszone listki, kwiaty lub kawałki połamanej płyty CD. Aby wykonać nasz uchwyt musimy umieścić w naszej formie wkręt (pionowo), dodać nasze ozdoby i zalać wszystko żywicą, tak aby końcówka wkrętu wystawała na zewnątrz. Po zastygnięciu należy całość wyciągnąć z formy (oszlifować, jeśli chcemy osiągnąć połysk) i wkręcić w miejscu na uchwyt w meblach.