Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Jaka posadzka do garażu – jaką wybrać, podpowiadamy?
Posadzka do garażu – jaką wybrać?
Podstawową cechą, jaką powinny się charakteryzować solidne posadzki do garażu jest ich trwałość. Podłoże w tego typu pomieszczeniu musi być bowiem odporne na ścieranie, wpływ czynników mechanicznych oraz oddziaływanie wody i środków chemicznych. Powinno być również łatwe do czyszczenia. Takie tworzywa jak np. wykładzina czy panele nie będą się tam nadawały ze względu na delikatną strukturę. Decydując się więc na wykończenie posadzki do garażu należy dogłębnie przemyśleć z jakiego materiału ma ona zostać wykonana.
Z jakiego materiału najlepiej wykonywać posadzki do garażu?
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jaka jest najlepsza posadzka do garażu. Istnieje kilka rozwiązań jeżeli chodzi o wykończenie podłogi garażowej. Jednym z nich jest zabezpieczenie cementowej powierzchni specjalną powłoką malarską na bazie bezrozpuszczalnikowej żywicy epoksydowej.
- Wskazane jest nałożenie trzech warstw takiej farby w 24-godzinnych odstępach czasu za pomocą wałka malarskiego do żywic.
- Spowoduje to ograniczenie nasiąkania podłoża, zwiększając jednocześnie walory estetyczne garażu, dzięki wprowadzeniu koloru.
- Oprócz podłogi maluje się zwykle również przylegający pas ściany w szerokości kilkunastu centymetrów.
Posadzki do garażu odporne na promienie UV
Innym wariantem jest zastosowanie wysoce elastycznej barwnej wylewki do betonu. Głównym jej składnikiem jest żywica poliuretanowa wykazująca odporność na promienie UV i inne czynniki atmosferyczne. Taka wylewka jest łatwa do wykonania, a końcową powłokę uzyskujemy poprzez nałożenie dwóch jej warstw za pomocą wałka malarskiego, rakli zębatej oraz wałka do żywic.
Antypoślizgowe posadzki do garażu
Jeżeli zależy nam na uzyskaniu wysokiej klasy podłogi garażowej, warto wówczas zdecydować się na rozwiązanie typu posadzka epoksydowa o zwiększonej antypoślizgowości. Jej składnikami są żywica epoksydowa i naturalne kruszywo kwarcowe. Doskonale nadaje się ona do pokrycia cementowej nawierzchni w garażu. Masę żywiczną najlepiej rozprowadzić wałkiem malarskim, pacą lub innymi przeznaczonymi do tego narzędziami. Istnieją masy samopoziomujące, których nie można jednak stosować na powierzchniach ze spadkiem. Posadzki epoksydowe są elastyczne i łatwe do przemywania.
Posadzki do garażu i do… hangaru?
Prawidłowo wykonane żywiczne posadzki do garażu są tak wytrzymałe, że są w stanie „przyjąć” ciężar helikoptera czy samolotu. Dokładnie tak, stosuje się je w profesjonalnych hangarach lotniczych. Utwardzone za pomocą kruszywa kwarcowego grube posadzki epoksydowe dają radę przy naprawdę ekstremalnych obciążeniach, które mogą je tam spotkać, więc tym bardziej sprawdzą się w garażu. Żywiczne posadzki do garażu są też prawdopodobnie najbardziej wdzięcznym podłożem na wypadek wylania rozmaitych płynów, smarów, olejów itd. Ich czyszczenie nie wymaga specjalnego zaangażowania, a bezspoinowa konstrukcja sprawia, że plama nie „wejdzie” w fugi i pod podłogę. Słowem – można pracować przy samochodzie do woli i nie osiwieje się w razie ewentualnego wypadku przy pracy.
Posadzka do garażu – jak prawidłowo przygotować powierzchnię pod posadzkę?
Przede wszystkim musimy pamiętać, aby przed nałożeniem ostatniej warstwy wykończeniowej na nawierzchnię w garażu odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy je najpierw oczyścić. Możemy tego dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, metodą mechaniczną poprzez przeszlifowanie podłogi, usuwając z niej mleczko cementowe i inne luźne elementy. Następnie odkurzamy dokładnie wyszlifowaną powierzchnię i przemywany ją wodą, pozostawiając do wyschnięcia. Drugim krokiem jest właściwe zabezpieczenie podłoża. Doskonale nadaje się do tego bezbarwna żywica epoksydowa, która wyróżnia się małą lepkością i wysoką przezroczystością. To odpowiedni materiał do gruntowania betonowej nawierzchni pod powłoki i posadzki poliuretanowe i epoksydowe. Przy zabezpieczaniu podłogi w garażu warto również rozważyć położenie izolacji zapobiegającej wilgoci i izolacji termicznej.
Sprawdź również nasz wpis na temat posadzek przemysłowych do garażu.