Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Posadzki żywiczne zamiast płytek – czy warto?
Tak przywykliśmy do widoku płytek w pomieszczeniach sanitarnych lub ogólnie w takich, w których utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest istotne, że z jednej strony niemal ich nie zauważamy, a z drugiej, kiedy tylko widzimy, to możemy mniej więcej określić, gdzie właśnie się znajdujemy. Płytki są już dla nas rozwiązaniem kontekstowym i przyjmujemy je bez żadnego namysłu. Czy oznacza to też, że są rozwiązaniem najlepszym?
Płytki podłogowe mają oczywiście szereg cech, które warunkują ich funkcjonalność, bo w innym wypadku nie byłyby używane, jednak należy pamiętać, że mają również wady. Główny szkopuł wynika po prostu ze sposobu ich montażu i charakterystyki materiału:
- w szczelinach między płytkami łatwo gromadzą się brud i kurz,
- płytki nie chronią dobrze przed wilgocią,
- płytki nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
W związku z tym może wyniknąć szereg nieprzyjemności związanych z eksploatacją płytek, zwłaszcza intensywną. Czy posadzki żywiczne zamiast płytek są lepszym rozwiązaniem, a jeśli tak, to dlaczego?
Posadzki żywiczne czy płytki?
Jak było wspominane na początku, płytki podłogowe spotykane są zazwyczaj w pomieszczeniach, w których należy utrzymywać szczególną czystość. Materiał użyty do wykonania posadzki powinien w miarę możliwości:
- ograniczać zbieranie się kurzu i brudu,
- zapobiegać dostawaniu się wilgoci,
- tym samym przeciwdziałać rozwojowi drobnoustrojów.
To podstawowe warunki, jednak można wymienić szereg kolejnych:
- łatwe sprzątanie, również z użyciem inwazyjnych środków chemicznych,
- duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (np. upadki), co jest istotne szczególnie w pomieszczeniach kuchennych.
Wszystkie powyższe warunki są spełnione przez posadzki wykonane z żywicy epoksydowej czy poliuretanowej. Dlatego, jeśli w tym kontekście rozważamy czy lepsze będą posadzki żywiczne czy płytki, to to pierwsze rozwiązanie zdecydowanie wygrywa. Podsumujmy to analogicznie do powyższych wymagań:
- posadzki żywiczne są antyelektrostatyczne, więc zapobiegają zbieraniu się kurzu,
- bezspoinowa konstrukcja posadzki żywicznej zapobiega gromadzeniu się wilgoci,
- posadzki żywiczne są chemoodporne, a do ich sprzątania potrzeba wyłącznie wody i podstawowych środków chemicznych,
- w przypadku rozsypania czegoś wystarczy odkurzyć, ponieważ nie ma ryzyka, że coś znajdzie się w szczelinach,
- są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, jak również na duże obciążenia.
Co więcej, posadzki z żywicy są estetyczne i wytrzymują nawet bardzo silną eksploatację. Dobrze zainstalowana posadzka z tego materiału może służyć nawet dekadę, a kiedy pojawią się ubytki, to nie trzeba wymieniać całej posadzki, a jedynie nanieść nową, wierzchnią warstwę. Posadzki żywiczne zamiast płytek to efektywne rozwiązanie, które będzie spełniać swoje zadanie przez lata.
Czy posadzki żywiczne zamiast płytek będą równie estetyczne?
Płytki podłogowe występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych, choć najczęściej widzimy białe. Żywica syntetyczna może być barwiona na jeden kolor bądź ich mieszankę, jak również wykończona matowo bądź błyszcząco. Co więcej, w żywicy można zatopić pewne cienkie elementy (jak monety czy pocztówki) i utworzyć niepowtarzalną posadzkę, która znacząco się wyróżnia. Posadzki żywiczne zamiast płytek w łazience czy w kuchni to jedno, ale żywicy epoksydowej i poliuretanowej używa się również w garażach, na tarasach czy balkonach. Jest to wszechstronny materiał, który w zależności od potrzeb może być dostosowany do pomieszczenia pod względem kolorystycznym czy nawet strukturalnym, jeśli dodamy do żywicy kruszywa naturalne wzmacniające ich odporność i wpływające również na stronę wizualną.
Posadzki żywiczne czy płytki – podsumowanie
Należy pamiętać o tym, że posadzki żywiczne są rozwiązaniem zupełnie odmiennym od płytek, więc oczywiście będą się wyróżniać. Nie jest to zbliżony zamiennik, więc ich użycie wymaga określonych decyzji projektowych. Ich instalacja jest prosta, a koszty wypadają korzystnie na tle innych systemów podłogowych, jednak wszystko zależy nie tylko od kwestii zachowania odpowiednich warunków sanitarnych, ale również od tego, jaki charakter pomieszczenia chcemy uzyskać.