Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Ręcznie robione bransoletki z żywicy
Jeśli rozpoczynamy przygodę z biżuterią z żywicy epoksydowej, warto na chwilę przyjrzeć się temu, jak profesjonalnie i szybko zrobić bransoletkę z żywicy. W odróżnieniu od pierścionków większa powierzchnia bransoletek pozwala nam na większą kreatywność oraz możliwość zatopienia różnego rodzaju elementów wewnątrz masy. Właśnie łączenie kilku rodzajów materiałów jest tym, co sprawia, że ozdoby z żywicy są coraz popularniejsze i tak chętnie wybierane przez kobiety (i mężczyzn) na całym świecie.
Praca z żywicą epoksydową
Tak naprawdę używanie żywicy epoksydowej i ręczne wykonywanie np. bransoletek z żywicy nie wymaga jakichś większych umiejętności. Wystarczy dokładnie przeczytać zasady jej użytkowania umieszczone na opakowaniach i dokładnie stosować instrukcję łączenia elementów, by po kilku chwilach cieszyć się własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Należy jednak odpowiednio przygotować miejsce oraz zaopatrzyć się w materiały ochronne, które pozwolą na bezpieczną i efektywną pracę. Poniżej krótki instruktaż.
Przygotowanie miejsca pracy
Przestawiamy najważniejsze elementy niezbędne do tego, by samodzielnie zrobić bransoletkę z żywicy epoksydowej. Potrzebne będą:
- blat roboczy lub stół z odpowiednim oświetleniem,
- pojemniki na barwniki, żywicę i utwardzacz (najlepiej z miarką),
- silikonowe formy do bransoletek (najlepiej od razu kilka sztuk),
- patyczki do mieszania składników,
- wykałaczki do zatapiania w masie ozdób i innych elementów,
- dobrze przylegające do dłoni rękawiczki,
- okulary i maska do ochrony twarzy.
Ostatnim i najważniejszym elementem są wspomniane ozdoby, które będziemy zatapiać w masie żywicznej. Mogą to być naturalne materiały jak drewno, kamienie czy fragmenty roślin i kwiatów. Doskonały efekt przyniesie połączenie ich z plastikowymi kulkami, gwiazdkami czy serduszkami, a nawet drobnymi kryształkami w różnych kolorach. Takie połączenie sprawi, że nasza ręcznie robiona bransoletka z żywicy będzie jedyna i niepowtarzalna.
Przygotowanie żywicy
Jak już wspomniano, żywicę przygotowujemy dokładnie wg instrukcji na opakowaniu – na jedną porcje utwardzacza dodajemy dwie porcje żywicy. Zachwianie tej proporcji sprawi, że żywica albo nie będzie zasychać (za dużo utwardzacza – tak!), albo będzie zbyt sztywna i nie będzie szczelnie wypełniać silikonowej formy, co sprawi, że nasze ręcznie robione bransoletki z żywicy nie będą miały odpowiednich kształtów. Po wymieszaniu obu składników należy na chwilę odstawić gotową masę, a następnie dodać barwnik i znów dokładnie wymieszać.
Wykonanie bransoletki
Po napełnieniu formy masą przystępujemy do wykańczania naszej ręcznie robionej bransoletki z żywicy. Tutaj przydadzą się elementy i ozdoby, które przygotowaliśmy. Jak już było wspomniane, najlepsze efekty podczas robienia bransoletki z żywicy daje łączenie różnych materiałów, które zatapiamy w masie. Połączenie np. kawałków drewna, metalowych lub plastikowych drobnych kulek czy gwiazdek z oplatającym całość kawałkiem żywych roślin da niepowtarzalny efekt, który po zaschnięciu zmieni się w oryginalną ozdobę każdej dłoni.
Kilka słów na koniec
Te kilka zdań miały na celu pomóc każdemu w odpowiedzi na pytanie – jak zrobić bransoletkę z żywicy epoksydowej. Sam proces przygotowania masy żywicznej jest banalnie prosty, a największym wyzywaniem będzie ozdabianie biżuterii i w tym momencie musimy zdać się na własną kreatywność i pomysłowość, co gwarantujemy, jest najlepszym kluczem do sukcesu i doskonałych efektów naszej pracy z ręcznie robionymi bransoletkami z żywicy.