Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Samopoziomujące podłogi epoksydowe: 4 najczęściej zadawane pytania
Samopoziomujące podłogi epoksydowe to nowoczesne rodzaje nawierzchni, które zdobywają dużą popularność. Zapewniają one niezwykle gładką i równą powierzchnię, którą charakteryzuje wytrzymałość i szereg różnych odporności. Jednak wciąż są one na tyle nowym produktem, że warto odpowiedzieć na kilka popularnych pytań, jakie pojawiają się wokół tego produktu.
Co oznacza określenie podłogi samopoziomujące?
Samopoziomujące podłogi epoksydowe są określane w ten sposób, ponieważ po naniesieniu płynnej powłoki z żywicy epoksydowej na nawierzchnię, w sposób naturalny rozkłada się ona równomiernie i tworzy gładką i równą teksturę na powierzchni podłogi, nawet jeżeli w nawierzchni były obecne nieznacznie nierówności.
Co sprawia, że żywica elastyczna jest tak popularna?
Podłogi wykonane z żywicy mają duże zalety operacyjne dla powierzchni przemysłowych. Gładka i bezspoinowa powierzchnia, czyni je idealnymi do przemieszczania wózków widłowych i innych pojazdów, które stale przesuwają ciężkie ładunki. Bezspoinowa struktura ułatwia również czyszczenie podłóg i nie pozwala na gromadzenie się brudu i bakterii na nawierzchni, gdyż nie ma w niej żadnych zakamarków, ani wgłębień.
Samopoziomujące posadzki epoksydowe zapewniają również bardzo estetyczny design, a ich błyszczący i jednolity wygląd sprawia, że przestrzeń łatwiej odbija światło, rozświetlając ją i czyniąc bardziej atrakcyjną dla oka. To dlatego architekci w ostatnich latach tak upodobali sobie żywicę elastyczną w przestrzeniach komercyjnych i handlowych.
Jak gruba lub cienka powinna być warstwa nakładanej na nawierzchnię żywicy?
Nie ma na to pytanie jednej prostej odpowiedzi, ponieważ prawda jest taka, że istnieje szeroki zakres dopuszczalnych grubości w zależności od tego, jakie będzie przeznaczanie i obłożenie nawierzchni. By jednak samopoziomujące się właściwości nawierzchni żywicy elastycznej działały poprawnie, grubość powinna wynosić przynajmniej 5 mm. Niektóre nawierzchnie posiadają kilka warstw żywicy, które składają się nawet na grubość powyżej 1 cm.
Mam nieco popękaną i nierówną nawierzchnię betonową. Czy nie mogę po prostu wylać na nią samopoziomującą się żywicę epoksydową, żeby ją wyrównać?
Nie, nie powinieneś tak robić, ponieważ nie to jest celem samopoziomującej żywicy epoksydowej. Nierówności powierzchni uszkodzonego podłoża, będą prawdopodobnie znacznie większe niż grubość warstwy żywicy wynoszącej czasem kilka minimetrów. Duże nierówności i braki w nawierzchni powinny być uzupełnione przez nałożeniem pierwszej warstwy żywicy. Oferujemy do tego specjalne produkty gruntujące i takie, które pomagają uszczelnić uszkodzoną nawierzchnię. Żywica epoksydowa powinna być nakładana tylko na płaskie powierzchnie.
Jeżeli masz wątpliwości, jaki rodzaj żywicy najlepiej nada się do Twojej nawierzchni, skontaktuj się z nami, a doradzimy ci przy wyborze odpowiedniego systemu żywicznego do Twojej powierzchni!
Sprawdź również: posadzki żywiczne