Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Co zamiast płytek podłogowych? Postaw na nieszablonowe rozwiązanie
Płytki podłogowe czy kafelki to standardowe rozwiązania spotykane choćby w łazience czy w kuchni. Jednak poza walorami wizualnymi, które od wielu lat uchodzą za uniwersalne i dopasowane do konwencji tych pomieszczeń, płytki niosą ze sobą kilka wad natury użytkowej. Oczywiście nie są to przeszkody nie do przejścia, ale konstrukcja takiej posadzki powoduje, że w szczelinach łatwo gromadzi się kurz i zabrudzenia, a same płytki nie chronią dobrze przed wilgocią. Jednak co zamiast płytek podłogowych zastosować? Jaki materiał spełni nasze oczekiwania?
Co zamiast płytek podłogowych będzie dobrym rozwiązaniem?
Pomieszczenia takie jak łazienka czy kuchnia powinny być przede wszystkim czyste. Stosowanie rozwiązań, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, gromadzeniu się kurzu i zanieczyszczeń, jest niepożądane. Z tego względu warto rozważyć rozwiązanie, które zachowuje estetyczny wymiar, ale jednocześnie jest bardziej funkcjonalne, łatwiejsze do konserwacji i bardziej wytrzymałe – to liczy się zwłaszcza w kuchni, kiedy może dojść do przypadkowego upuszczenia ciężkich przedmiotów (np. garnków). Dobrym i skutecznym zamiennikiem będzie posadzka z żywicy epoksydowej bądź poliuretanowej – ze względu na swoje właściwości idealnie odpowiada wymaganiom pomieszczeń, w którym liczy się wysoki standard sanitarny i estetyka.
Żywica zamiast płytek, a co zamiast kafelków podłogowych?
Odpowiedź również kryje się w żywicy – przede wszystkim posadzki żywiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką i niską temperaturę, nie sprzyjają rozwojowi bakterii, a dzięki bezspoinowej konstrukcji nie zagnieżdża się w nich wilgoć i brud. Żeby całkowicie wyczyścić z powierzchni posadzki żywicznej kurz czy piasek, wystarczy ją odkurzyć. Jest antyelektrostatyczna, co sprawia, że nie przyciąga kurzu. Jest również odporna na zabrudzenia wynikające z zalania jakąś cieczą – tyczy się to również niektórych kwasów. Co więcej jest odporna na zarysowania. Względy funkcjonalne zdecydowanie stawiają posadzki żywiczne na podium, jeśli chodzi o nawierzchnię do pomieszczeń wymagających dużej czystości.
Zależy mi na walorach wizualnych – co zamiast kafelków podłogowych?
Choć nie jest to oczywiste, to posadzki żywiczne mogą posiadać również duży walor estetyczny. Da się je łatwo barwić, a wykończenie może być matowe bądź błyszczące. Co więcej można zatopić w nich rozmaite elementy, które dodatkowo uatrakcyjnią posadzkę. Nie mówiąc już o posadzkach 3d, które polegają na umieszczeniu pod warstwą transparentnej żywicy grafiki np. z wodospadem czy rzeką.
Posadzki z żywicy syntetycznej są na pewno efektywne, a mogą być również efektowne. Zresztą zastosowanie znajdą nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale również na tarasach czy balkonach, a nawet w pokojach dziecięcych. Ich właściwości sprawiają, że doskonale nadają się do pomieszczeń, w których czas spędzają alergicy. Można je mocno eksploatować, a dalej pozostaną łatwe w konserwacji i będą pełnić swoją funkcję wiele lat.
Fot. Pixabay.com/Dimhou