Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
JAK ZROBIĆ NAWIERZCHNIĘ TYPU KAMIENNY DYWAN DO OGRODU I NA TARAS?
Wraz z nadejściem sezonu letnio-wakacyjnego zaczynamy uważniej przyglądać się swojemu domowi oraz jego zewnętrznym strefom, takim jak balkon, taras czy ogród. Wstępne wiosenne porządki mogą okazać się niewystarczające i dojdziemy do wniosku, że czas na odświeżenie lub gruntowne zmiany w wizerunku przestrzeni reprezentacyjnej naszego domu. Kiedy staniemy przed dylematem, co na taras zewnętrzny, jednym z doskonałych rozwiązań może być stworzenie kamiennego dywanu.
KAMIENNY DYWAN – CO TO JEST?
Nawierzchnia zwana kamiennym dywanem powstaje z naturalnych tworzyw – to połączenie w 100% naturalnych kamieni marmurowych lub kruszywa kwarcowego oraz wysokiej jakości żywicy epoksydowej i poliuretanowej. Razem tworzą posadzkę, którą można wykonać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, co jest niewątpliwym walorem kamiennego dywanu. Jednak jego najczęstszym zastosowaniem są balkony, tarasy, schody, podjazdy oraz – naturalnie – ogrody. To tam kamienny dywan ma szansę pokazać się w całej okazałości.
CO NA TARAS ZEWNĘTRZNY? ZALETY KAMIENNEGO DYWANU
Każdy, kto choć raz widział kamienny dywan wie, że to wyjątkowo estetyczna nawierzchnia. Jednak nie tylko schludny, naturalny wygląd i możliwość dostosowania się do terenu są jej atutami. Podsumujmy, co wiemy o tej wyjątkowej strukturze:
- Szybka w realizacji, a przy tym przystępna cenowo;
- To nawierzchnia o dużej żywotności;
- Jej jednolita struktura pozwala uniknięcia fug i dostosowania się do terenu, np. tworzenia łuków czy kulistych kształtów;
- Jest wyjątkowo estetyczna i dobrze się prezentuje praktycznie w każdym wnętrzu;
- Cechuje się dużą odpornością na zniszczenia i mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne;
- Jest mrozoodporna;
- Ma walory ekologiczne, przepuszcza wodę;
- Pozwala się wyczyścić w łatwy i szybki sposób, np. zwykłym mopem czy nawet odkurzaczem;
- Ma bardzo dobrą przewodność cieplną;
- Posiada funkcje antypoślizgowe;
- Polecana jest także dla alergików.
- Łatwa w wykonaniu
JAK ZROBIĆ KAMIENNY DYWAN NA TARAS?
Posadzka jest dostępna w dwóch wariantach w zależności od tego, czy będziemy ją wykonywać na istniejącym podłożu cementowym, czy jako wodoprzepuszczalny zewnętrzny chodnik lub alejkę ogrodową. Wówczas konieczne jest wykonanie najpierw podłoża z klińca mineralnego. Gdy wykonujemy kamienny dywan na tarasie albo balkonie, musimy zadbać o uprzednie przygotowanie gruntu. Prawidłowe związanie żywicy z podłożem nastąpi tylko w przypadku lekko szorstkiej nawierzchni, dlatego konieczne jest jej przeszlifowanie a następnie jej dokładne odpylanie/odkurzenie. Prawidłowe przygotowanie podłoża pod posadzkę jest gwarancją jej jakości i estetyki dlatego warto poświęcić na ten etap więcej uwagi.
Drugim równie ważnym elementem są warunki w jakich będziemy wykonywać posadzkę. Pamiętać trzeba o właściwej temperaturze i wilgotności. Idealne warunki do związania się żywicy z kruszywem kamiennym to +5-30°C oraz wilgotność na poziomie maksymalnie 5%, natomiast wilgotność powietrza podczas kładzenia kamiennej masy nie powinna przekraczać 80%. Czas oczekiwania na gotowość podłogi po jej położeniu to około 7 dni – wtedy też będzie gotowa, aby móc ją w pełni użytkować.
KAMIENNY DYWAN DO OGRODU
Należy jeszcze raz podkreślić, że kamienny dywan jak żadna inna nawierzchnia jest wprost stworzony do ogrodu. Dzięki zastosowaniu naturalnych otoczaków marmurowych doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć ścieżki, alejki i place o dowolnych kształtach. Naturalny odcień jest tutaj tylko walorem, gdyż współgra z kolorami przyrody i nie sprawia wrażenia sztuczności. Dodatkowo, jeśli chcemy, możemy stworzyć dwukolorowe wersje, a nawet pokusić się o różnego rodzaju wzory. Możliwości jest bez liku.
Fot. Pixabay.com/terimakasih0