Proponowane posty:
-
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024 -
Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?
28 luty 2023
- Kategorie
Żywica na balkon zamiast płytek – dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?
Balkon czy taras można wykończyć na wiele sposobów, a jednym z tych najbardziej charakterystycznych przez lata były ceramiczne płytki. Czasy się jednak zmieniają, zmienia się również moda i trendy w branży wnętrzarskiej. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest żywica na balkon zamiast płytek. Dlaczego żywica? Okazuje się, że jest nie tylko efektywna, ale potrafi być bardzo efektowna i pasować do wielu przestrzeni. Dużą zaletą jest też jej wytrzymałość – trudno o materiał tak dobrze nadający się na posadzkę.
Która żywica na balkon będzie odpowiednia?
To, jaka żywica na balkon będzie odpowiednia, wynika nie tylko z jej rodzaju, ale również z naszych potrzeb i budżetu. Żywica poliuretanowa różni się od żywicy epoksydowej i choć w wielu przypadkach rodzaj nie będzie miał takiego znaczenia, to balkon jest specyficznym miejscem, które jest narażone na zmiany temperatur, ostre nasłonecznienie i różne inwazyjne zjawiska pogodowe, np. grad. Oznacza to, że materiał na posadzce musi być odpowiednio wytrzymały.
Poliuretanowa żywica na balkon
Dlaczego żywica poliuretanowa na balkon to dobry pomysł? Przede wszystkim żywica poliuretanowa jest:
- wodoszczelna,
- odporna na wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury,
- niepalna i nietopiąca,
- bardzo łatwa w czyszczeniu i nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, dzięki jednolitej powłoce,
- odporna na upadki ciężkich przedmiotów, na uszkodzenia mechaniczne i obtarcia,
- odporna na niektóre rodzaje substancji chemicznych czy roztwory soli.
Poza samymi właściwościami materiału, pozostają również te wynikające z wykończenia. Posadzka z żywicy może być gładka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uczynić ją antypoślizgową. Może być bezbarwna lub barwiona, a w tych wariantach matowa, półmatowa bądź błyszcząca. Jeśli chcemy dodatkowo urozmaicić wygląd naszej posadzki, to możemy w niej zatopić różne kruszywa naturalne, np. piasek kwarcowy różnego koloru, z którego możemy usypać np. interesującą wizualnie mozaikę. Oczywiście możemy też postawić na kruszywo jednolite, które da nam surowy, ale estetyczny efekt. Ze względu na swoją solidność i wytrzymałość, taka posadzka będzie nam długo służyć, a my nie będziemy musieli przejmować się jej konserwacją.
Epoksydowa żywica na balkon
Nieco inaczej sprawa wygląda z żywicą epoksydową. Właściwie posiada wszystkie zalety żywicy poliuretanowej, ale niestety nie jest tak odporna na promienie UV. To niesie ze sobą przykre konsekwencje, bo jeśli nasz balkon jest zacieniony, to na posadzce może pozostać odrys obiektu, który za to odpowiada – w radykalnym przypadku może na niej zostać nawet obrys cienia np. balustrady. Co prawda zaletą żywicy epoksydowej jest niższa cena, ale wobec powyższego mankamentu, wydaje się, że inwestycja w żywicę poliuretanową jest po prostu rozsądniejsza.
Żywica na balkon w każdym zakątku świata
Żywica syntetyczna, jak można wywnioskować z powyższej specyfikacji, jest niezwykle wytrzymała i niemal niewrażliwa nawet na bardzo ciężkie warunki atmosferyczne. Sprawia to, że sprawdzi się prawdopodobnie w każdej szerokości geograficznej i przy każdej pogodzie. Dodatkowo jest po prostu świetnym materiałem do hydroizolacji – nie tylko balkonu, ale również całego dachu, jeśli mamy do czynienia z dachem płaskim. W przypadku większych balkonów, np. spotykanych w niektórych budynkach biurowych, jest to również rozwiązanie bardzo funkcjonalne w kontekście urządzania spotkań biznesowych czy bankietów.
Żywica na balkon i ogrzewanie podłogowe?
Jak pisaliśmy przy innej okazji (jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe), żywica syntetyczna jest bardzo dobrym materiałem do montażu podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Istnieje wiele rozwiązań do ogrzewania oranżerii czy ogrodu zimowego na tarasie, więc w teorii może to być również ten system grzewczy. Żywica syntetyczna jest całkowicie kompatybilna z takim rozwiązaniem. Wykonanie takiej posadzki samemu nie jest jednak proste, ale o tym, jak się za to zabrać, również pisaliśmy – „ogrzewanie podłogowe przy posadzce z żywicy„.
Żywica na płytki tarasowe – czy to w ogóle możliwe?
Co jeśli już mamy na balkonie płytki, a chcielibyśmy jakoś odświeżyć posadzkę? Cóż żywica na płytki tarasowe może być położona, ale nie jest to zadanie należące do najłatwiejszych. Przede wszystkim nawierzchnię trzeba wyrównać przy pomocy szlifowania diamentowego – już samo to działanie jest tak inwazyjne, że może spowodować pękanie lub całkowite zniszczenie płytek albo uszkodzenie systemu fugowania. To prowadzi do tego, że jeszcze przed nakładaniem podłogi żywicznej, będziemy mieć sporo roboty z doprowadzeniem pierwotnej nawierzchni do odpowiedniego stanu. Oczywiście da się to wykonać, ale o wiele bardziej ekonomicznym podejściem jest po prostu zerwanie starej nawierzchni, przygotowanie jej pod nową powłokę i instalacja posadzki żywicznej.
Fot. Pixabay.com/Free-Photos